• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Antalya’nın Yetenekli Çocuk Oyuncularından 

Antalya’nın Yetenekli Çocuk Oyuncularından 

“WONDERLAND SHOW”

Tiyatro Gazetesi sayfalarında, geçmiş aylarda ağırladığımız Replik Sanat, bu kez yepyeni projeleriyle adından söz ettiriyor.
Replik Sanat Eğitimleri Kurumu ve Replik Talent Genel Sanat Yönetmeni Barış Fındık bu yeni heyecanlı süreci anlattı ve ilham veren keyifli bir söyleşi ortaya çıktı.

 Replik Sanat kimdir? 
Replik Sanat Eğitimleri Kurumu Antalya’da  1997 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği gereğince sanat eğitimi veren bir kurumdur.  Her yıl yüzlerce çocuk, genç ve yetişkinlere diksiyon, tiyatro-oyunculuk, yaratıcı drama, piyano, keman, gitar, modern dans eğitimi veren kurumumuz, eğitim alan ve geleceklerinde oyunculuk düşünen pek çok çocuk ve gence yol göstermiş, onları bu yolculuklarında desteklemiştir. Bir yandan sanat eğitimlerimiz devam ederken diğer yandan eğitim alan çocuk ve genç oyuncularımızla profesyonel eğitmenler liderliğinde cesaret ve emek gerektiren pek çok muhteşem projeye imza attık.

“WONDERLAND SHOW” fikri nasıl oluştu?
Replik Sanat Eğitimleri Kurumu her yıl yetenekli, gelişime açık ve geleceğinde oyuncu olmak isteyen çocuk ve gençlerden oluşan özel gruplar oluşturmaktadır.  Bu gruplar başta diksiyon ve etkili konuşma, dans-hareket, tiyatro-oyunculuk dersleri olmak üzere yoğun bir çalışma içerisine girmektedirler. Bu çalışmaları, sürece verdiğimiz özen kadar sonuca da odaklanarak gerçekleştirmekteyiz. Her çocuğun ve gencin aldıkları teorik eğitimleri pratikle bütünleştirmek adına birçok büyük projeye imza attık.

40 yetenekli çocuk ve genç oyuncunun oynadığı “Prensesler ve Kahramanları Müzikali” ve yine 34 çocuk oyuncu ile yapılan “Mucize Müzikali” gibi  Antalya seyircisinin beğenisini toplayan projelerimizdir.

Dijitalleşen çağa, kurum olarak bizler de ayak uydurmak, yerelden ulusala açılmak adına dijital platformlarda var olmanın gerekliği üzerine profesyonel yapım ekibimizle birlikle Antalya’da yapılan seçmeler sonucunda 25 yetenekli çocuk oyuncu ile yirmi dakikalık skeçlerden oluşan WONDERLAND SHOW’u hayata geçirdik.

Neden “WONDERLAND SHOW” adını verdiniz? 
Aslında bu serüvenin başlangıcı tek bir cümledir. Alice Harikalar Diyarı adlı eserde “Bu sabah kim olduğumu biliyordum, ama o zamandan bu zamana çok değiştim.” der.

Değişimin kaçınılmaz olduğu günümüzde hepimizin çocukluğunda, gençliğinde yakından tanıdığı, şimdiki çocuklarımızın ezbere bildiği masal kahramanlarının değişime ayak uydurmada ne gibi çabalarının olabileceğini, bu mücadelelerinde yaşayabilecekleri anları aktarmanın oldukça eğlenceli olacağını düşündük. Rapunzel, Uyuyan Güzel, Cinderella, Kırmızı Başlıklı Kız, Kötü Kraliçe, Pamuk Prenses ile aynı zaman ve mekanda bir arada olmanın keyifli olacağını düşündük.

Bu noktada  eserin yazarı İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu Şenay SAÇBÜKER ile beyin fırtınası yaptığımız zamanlarda oldukça eğlendik. Hatta kendisi de eserin yazım sürecinde yazmaya ara verip, kahkahalarla güldüğünü belirtti. Böyle eğlenceli metnin adı “WONDERLAND” olmalıydı.

WONDERLAND SHOW nasıl bir hazırlık sürecinden geçti?
Öncelikle  günümüzde iyi yapılmış örnekleri olan bu tarz showların İstanbul, Ankara, İzmir gibi kentlerde yapılıyor ve diğer şehirlerde bulunan yetenekli çocukların sürecin içinde olamıyor oluşu aslında çıkış noktamız oldu. Antalyamızda oldukça yetenekli çocuklarımız ve gençlerimiz var. İmkansızlıkları dolayısıyla ya istedikleri eğitim sürecinden faydalanamıyor ya da faydalansa bile ulusala hitap edemiyor. Yeteneklerinin gelişim süreçlerine destek verip onları yerelden ulusala taşımak için “Replik Talent” adında alt bir yapı oluşturduk. Replik Talent, bir yetenek gelişim merkezi ve menajerlik ajansı olarak kuruldu.

Bu yapı ile Antalya’da yetenekli, özgüveni yüksek, şarkı söyleyebilen, dans edebilen, oyunculuğu meslek olarak yapmak isteyen pek çok çocuk ve genç arasından seçmeler vasıtasıyla 25 çocuk seçtik. Bu çocuklar Replik Sanat ve Replik Talent ailesinden olan profesyonel ve deneyimli oyuncu koçlarımız ile 6 ay süreyle dans, kamera oyunculuğu, temel oyunculuk, diksiyon eğitimleri aldılar.  Projemizin Yönetmenliğini İstanbul Şehir Tiyatroları Oyuncusu ve Tatavla Sahne’nin Kurucusu Eraslan SAĞLAM üstlendi. Kendisinin özverili, yoğun çalışmaları projenin mükemmel olmasını sağladı. Ve yine Replik Talent ve Replik Sanat ailesinden olan Aslı Arslan Uzun, Emre Karaoğlu çocuk oyuncularımızın oyuncu koçluğunu yaptı. Dans Koreografileri ise Özge Babahan’a ait. Kostüm tasarımlarınız ve realize ise Serpil Ergül’ e, Görsel Tasarımlar ise Arda Haznedar’a aittir. Tüm çocuk ve genç oyuncularımız ve creative ekip yüreklerini ortaya koyup, büyük emek verdiler.

WONDERLAND SHOW’u tekrar nasıl izleyebiliriz?
Youtube platformu üzerinde bulunan “Replik TV” adlı kanalımızda her hafta Salı günleri saat: 19:00’da Wonderland Show’un yeni bölümleri yayınlanacaktır.

Yetenekli çocuk ve gençler WONDERLAND SHOW’ un eğlenceli dünyasına nasıl katılabilirler?
Her dört ayda bir Antalya’da yapacağımız seçmeler ile çocuk ve genç yeteneklerle tanışmaya devam edeceğiz.  İlk periyod çekimlerimizi tamamladık ve şu an youtube platformu üzerinden yayınlanan skeçlerimizde öne çıkan çocuk oyuncularımızla ayrıca sürpriz çalışmalar içerisinde olacağız. Wonderland Show henüz yeni başladı ancak zaman içinde projeye dair edindiğimiz tecrübelerle, projeyi başka noktalara taşımak istiyoruz.

Wonderland Show’a katılmak isteyen tüm çocuk ve genç oyuncular Replik Sanat ve Replik Talent’ın web sayfalarındaki başvuru formlarını doldurup bizlere göndermeleri ya da sosyal medya hesaplarımızdaki duyurularımızı takip ederek kurumumuzu ziyaret edebilirler.

Yeni seçme ve sınav takvimimiz Nisan 2022 içerisinde olacaktır.

Replik Sanat Eğitimleri Kurumu ve Replik Talent kurucusu olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Hep şuna inanmışımdır. “Yürekle yapılan her iş mutluluk verir.” Projenin Genel Sanat Yönetmenliğini üstlendiğim ilk anlardaki heyecanımı hiç kaybetmeden Antalya’da bulunan çocuk ve genç yetenekleri, Türkiye’deki yapımcılarla tanıştırmak, onlara yürümek istedikleri yolda rehberlik etmekten mutluluk duyacağım.

Çünkü biliyorum ki, geleceğin Adile Naşit’leri, Türkan Şoray’ları, Tarık Akan’ları bu çocuklarımız arasından yetişecektir. Ve biz onları ekran başında izlerken, onlarla gurur duyacağız.

Wonderland Show’un yetenekli çocuk oyuncularına, bu çocuklara inanıp yollarını açan anne ve babalarına, destek veren siz değerli seyircilerimize, heyecanımızı paylaşan herkese sonsuz teşekkür ederim.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Arzu Taşkın

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-01-22 08:52:47
Antika Alanlar
Antika Alanlar
Antika Alanlar
ikinci el saat
chicken slaughterhouse
poultry slaughterhouse
turkey slaughterhouse
poultry equipment
köpek kıyafetleri
antika alanlar
rfid depo
barf mama