• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tunç Soyer’e Uluslararası Sanata Evet Ödülü

Tunç Soyer’e Uluslararası Sanata Evet Ödülü

Meslek Gazetesi olan ve 16 Yıldır Türk Tiyatrosuna hizmet eden gazete 8 yıldır uluslararası Anadolu Tiyatro ödülleri vermektedir. Her yıl Tamer Levent tarafından belirlenen sanata evet ödülüne bu yıl İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer layık görüldü.

İzmir’de sanat ve kültür yaşamına verdiği önem, ulusal ve uluslararası sanat yaşamına sunduğu katkılar nedeniyle ödüle layık görülen Tunç Soyer İstanbul da gerçekleşen ödül törenine yurtdışında olduğu için katılamamıştı. İzmir de yapılan 16.  Türkiye Tiyatro Buluşmasında, Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödülleri Jüri başkanı Nurhan Uslu tarafından ödül Tunç Soyer’e takdim edildi.

 

16.Türkiye Tiyatro Buluşması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 16. Türkiye Tiyatro Buluşması kapsamında düzenlenen “Tiyatro Yeniden Kendini Yaratabilir mi?” adlı söyleşide konuştu. Yoksulluk ve baskıyı sona erdirmenin en güzel araçlarından birinin tiyatro olacağını belirten Başkan Soyer, “Spartaküs’ten beri hep ezilenlerle ezenler arasında bir mücadele olmuş. Tarih boyunca ezenler de kaybetmeyi yaşamış. Hiç merak etmeyin” dedi. Soyer’e “Uluslararası Sanata Evet Ödülü” de verildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme’deki Çakabey Kültür Merkezi’nde 16’ıncı Türkiye Tiyatro Buluşması kapsamında düzenlenen “Tiyatro Yeniden Kendini Yaratabilir mi?” adlı söyleşiye katıldı. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın da dinleyici olarak yer aldığı söyleşide sanatçı Ayşe Emel Mesçi, Levent Üzümcü, Selim Karadana, Çağlar İşgören ve Orhan Aydın konuştu.

En iyi empati yapabilen tiyatrocular”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sözlerine “Tiyatro kendine, dünyaya ayna tutmaktır” diyerek başladı. Bunun için empati yapmayı bilmek gerektiğini belirten Başkan Soyer, “Aslında empatiyle özgürlük arasında çok kuvvetli bir bağ var. Eğer empati yapmaya başlıyorsanız merak etmeye başlıyorsunuz. Merak ettikçe bilgi edinme ihtiyacı duyuyorsunuz, bilgi edindikçe cesaretiniz artıyor, cesaretiniz arttıkça özgürleşiyorsunuz. Empati yapmak da en çok tiyatrocuların harcı. En iyi empati yapabilen tiyatrocular. O nedenle aslında özgürlüğe en açık olanlar, en cesur olanlar tiyatrocular oluyor” dedi.

Özgürleşmenin önünü açıyorsunuz”
Dünyanın en bereketli topraklarında yaşadığımızı belirten Başkan Soyer, “Bu büyük coğrafyanın bize sunduğu imkanlarla uyumlu bir yaşam kalitesinde yaşamıyoruz. Bütün sorun o. Tam da bu nedenle ben siyaset yapıyorum. Tiyatro yapsaydım da aslında aynı güdülerle, aynı istekle yapıyor olurdum. Çünkü hiç kimse burada yoksulluğu, açlığı, sefaleti, baskıyı hak etmiyor. Bu bir kader değil. Bunu değiştirmek mümkün. Bunu değiştirmenin en güzel araçlarından biri de tiyatro. Çünkü siz tiyatro yaptığınız zaman insanların içinde bu hikayeyi canlandırıyorsunuz, uyandırıyorsunuz. İşte o zaman empati yapmanın ve özgürleşmenin önünü açıyorsunuz. Yolunuz açık olsun. Hiç enseyi karartmayın. Spartaküs’ten beri hep ezilenlerle ezenler arasında bir mücadele olmuş. Tarih boyunca ezenler de kaybetmeyi yaşamış. Hiç merak etmeyin o da yaşanır. Az kaldı” ifadelerini kullandı.
Söyleşi sonunda Başkan Soyer’e 8’inci Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödülleri kapsamında Jüri Başkanı Nurhan Uslu tarafından “Uluslararası Sanata Evet Ödülü” verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-01-22 08:52:47
Antika Alanlar
Antika Alanlar
Antika Alanlar
ikinci el saat
chicken slaughterhouse
poultry slaughterhouse
turkey slaughterhouse
poultry equipment
köpek kıyafetleri
antika alanlar
rfid depo
barf mama