• DOLAR
  7,4652
 • EURO
  8,8762
 • ALTIN
  470,62
 • BIST
  1,1883
Tiyatro Gazetesi Nisan 2020, 109. Sayı

Tiyatro Gazetesi Nisan 2020, 109. Sayı

 

Tiyatro yaşatır!

Değil mi ki ayna; insana, hayata, doğaya… O yüzden tiyatro hep vardı, var olacak. Tarihi insanlık kadar eski olan bu sanat, insanlık var oldukça da yaşayacak. Yeter ki, var olalım!

Tam da bu yüzden biz de #evdekalın diyerek söze başlıyoruz. Var olmak için bu güç, zor günlerde evde kalalım.

Coronavirüs hayatımızın ilk gündem maddesiyken, gazete yayınlamak da ulaştırmak da zor. Fakat yaptık. Nisan 109. sayımızla karşınızdayız.

Merhaba dostlar; bu ay ki gazete manşetimiz “Mask-Kara Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Nurhan Uslu’dan açıklama'”başlığını taşıyor.

Tüm tiyatrolarda olduğu gibi Mask-Kara Tiyatrosu’da heyecanla hazırladığı ve sizlerle buluşturmak istediği oyununu sergileyemedi, diyen Uslu ekliyor; “Evde olun, sağlıklı kalın.”

İlk sayfa haberlerimizden birisi de “Şehir Tiyatroları evimize misafir oldu.” Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı,” başlıklı haberin ayrıntılarını iç sayfalarda okuyabilirsiniz. Nazif Uslu ise “Corona’ya inat, Yaşasın Sanat” başlıklı yazısının girişiyle ilk sayfa da… “Tiyatro Gazetesi Yine Sizlerle” başlıklı yazı ise Nurhan Uslu’nun başyazısının başlığını oluşturuyor. Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği ve Dramatik Yayınları “Oyun Yazma Yarışması” düzenlediler. Afişleri ilk sayfada sizinle…

“Bugünlerde küresel sıkışma sonucu yaşadığımız ağırlık hepimizi daha zor zamanların beklediğini gösteriyor. Tüm bu zorluklara karşın Tiyatro Gazetesi Nisan sayısını sizlerle buluşuyor. Matbaalar nöbetleşe çalışırken, dağıtımda ciddi sorunlar yaşanırken ve tiyatrolar kapalıyken…” diyen Nurhan Uslu ilk sayfada ki başlığın devamıyla karşımıza çıkıyor. “Şimdi kitap okumanın tam zamanı” diyen Dramatik Yayınları, sizleri www.dramatiksahnesanatlari.com  a çağırırken, kampanyasını duyuruyor.

Mahmut Ünver; “Dijital Tiyatro” derken, Burak Süme; “Çiğdem Tunç Tiyatrosu”nun hem patronuyum hem de öğrencisiyim.” başlıklı Çiğdem Tunç söyleşisini sizler için yaptı.

Tamer Levent, “Tiyatro ve Biz” köşesinde “21. Yüzyıl ve Sanata Evet!” derken, Seda Tansüker ise “Ne yaparsan yap, sevgiyle yap”  diyerek Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’ndan “Harikalar Mutfağı” oyunundan bahsediyor. Serkan Fırtına “Yola çıkma zamanı” derken, Büşra Köseoğlu “Umut dolu yarınlara, Elveda Corona” diye sesleniyor okura.

Halit Karaata “Unutulmaz ayaz”, Hasan Çakmak; “İngiliz Lordlar Kamarası’nda konuşma yaptı”, Yaşam Kaya “Ağaçlar ayakta ölür: Sevgi Tüm Yalanları Gerçek Kılar!” derken Müfit Semih Baylan ise “Erol Küçükaksoy, Umut Tiyatrosu ve BKS Evi” başlığını verdiği röportajla buluşturuyor bizleri… Dilara Güngör ve Dilber Çilem Akyüz ise Turgut Bağır ile yaptıkları söyleşiye “Çok yönlü bir sanatçı” diyorlar.

Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği, Dramatik Yayınlarıyla birlikte Özdemir Nutku Çocuk Oyunu Yazma Yarışması düzenlediler, demiştik. Yarışma, “Yarınlar sizin. Dünyanın yaşamakta olduğu şu karanlık günlerde, çocuk tiyatromuzun da aydınlık sahne metinlerine ihtiyacı var. Yarının büyükleri için yarının umudunu taşıyan metinler bulmak amacıyla, bir oyun yazma yarışması düzenlendi,” diyerek sesleniyorlar size. Ve de ekliyorlar; “öte yandan Özdemir Nutku Çeviri Oyun Yarışması da” var.

Katılım koşulları ve ayrıntıların hepsini gazetenizde okuyabilirsiniz.

Melek Kentmen Ada Alize Ertem ile söyleşti sizler için. Büşra Elmaskaya “Sosyal sorumluluk projesi: Sadakat sahnede” ve “Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri sokak tiyatrosuyla göz doldurdu.” Yalçın Baykul Komedyenler kahvesi köşesinde “Grips 50. yaşını geride bırakırken biz de esemeyen poşet rüzgarları” dediler.

Bu yılki 27 Mart Dünya Tiyatro Günü bildirileri de gazetenizde yer alıyor.

Cengiz Korucu, “Tiyatroya aşık bir eğitimci; Yıldız Kenter”,  Kımız Bozkır; “Dünya Tiyatro Gününde Bağımsız Tiyatro Birliği” ve “Zor Zamanlar ve Zorlanan Tiyatro”, Berat Beyoğlu; “Perde Arası İnsan, Virüs ve Tiyatro Günü” derken Sefer Dülger çevirisiyle bir haber de bu ay gazetenizde; “Terrence McNally: Tiyatro Hayat Değiştirir”. Ceren Olpak Kelimeler köşesinde “Steril Yaşamlar” derken, Nazif Uslu ise; “CoronaVirüs’e İnat Varolsun Sanat” diyor bu ay gazetenizde.

Sadece verdiğimiz bu başlıklar değil elbette, çok daha fazlası bu ay ki gazetede sizleri bekliyor. Birçok kurumun etkinlikleri, tiyatro dünyasından haberler her ay olduğu gibi bu ay da sizlerle.

Gazetesiz kalmayın, ay boyunca okuyun. Tiyatro gazetesi aboneliği için: https://www.tiyatrogazetesi.net/abonelik/ sayfasını tıklayabilirsiniz.

Gazetenize, tüm Kitapsan Mephisto ve Kırmızı Kedi Kitabevlerinden ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
ümraniye escort
Antika Eşya Alanlar Antika Alanlar ikinci el saat alan yerler Antika Alanlar Antika Alanlar