• DOLAR
  8,2364
  %-0,40
 • EURO
  10,0327
  %0,28
 • ALTIN
  484,93
  %0,49
 • BIST
  1.441
  %0,95
DEVLET TİYATROLARINDA 2020 FESTİVALLERİ

DEVLET TİYATROLARINDA 2020 FESTİVALLERİ

Devlet Tiyatroları 2020 yılında farklı temalardaki festivallerini seyirci ile buluşturmaya hazırlanıyor. Festivallerin ilki Adana’da gerçekleştirilecek. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart – 30 Nisan 2020 tarihleri arasında yerli ve yabancı oyun ve oyuncuları tiyatroseverlerle buluşturacak.

Diğer festivaller 

Devlet Tiyatroları Ankara, Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali / 24 Nisan – 5 Mayıs 2020

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 2005 yılından bu yana, Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun yurt dışına açılımını sağlamak ve kültürlerarası gelişim ve değişime hizmet etmek amacıyla, Ankara’da “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’ni düzenliyor. Festival, 24-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Adını ve içeriğini büyük önder Atatürk’ün çocuklara yönelik “Küçük Hanımlar Küçük Beyler, sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” sözlerinden alan festival, çocukları tiyatronun farklı alanlarında uzman ve tanınmış ekiplerle buluşturuyor. Festivalde; kukla, gölge oyunu, kara tiyatro, dans tiyatrosu, opera, bale ve sokak tiyatrosu gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, seminer ve söyleşi gibi etkinlikler de yer alıyor.

Devlet Tiyatroları Diyarbakır, Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali / 2 – 15 Nisan 2020

Devlet Tiyatroları, kültürümüzü ve onu oluşturan değerleri yaşatma, tanıtma görev ve sorumluluğu ile Türk Tiyatrosunun ulusal üslubunu oluşturacak oyun yazarlarını desteklemeye devam ediyor. Bu bağlamda, Diyarbakır’da düzenlenen “Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” önem kazanıyor. Diyarbakır’da doğmuş ve aslen bir doktor olan, uzun yıllar Diyarbakır’a hizmet etmiş, Türk Tiyatrosunun ve yazın hayatının en değerli isimlerinden Orhan Asena’nın oyunları tiyatroya gönül veren dünya görüşünden hareketle, Diyarbakırlı sanatseverlerle buluşuyor.

 

Devlet Tiyatroları, Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali / 2 – 16 Mayıs 2020

Birincisi, 16-25 Mayıs 2000 tarihlerinde yapılan festival; başlangıçta Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülke, Gürcistan, Moldova, Rusya, Romanya ve Ukrayna’nın katılımıyla gerçekleştirilmiş ve 2006’da tüm dünya ülkeleri davet edilmeye başlanarak, festivalin kapsamı genişletilmişti. Yunanistan, İran, Fransa, Slovenya, Çin Halk Cumhuriyeti gibi pek çok ülkenin katıldığı festival, dünya çapındaki yönetmen ve oyun yazarlarıyla yapılan atölye çalışmaları, söyleşi, konferans ve sergilerle giderek zenginleştiriliyor. Ülkeler arasındaki barış, dostluk, kardeşlik duygularının yaşatılması ve paylaşılmasında çok önemli bir işlevi yerine getiren festival, sanatın evrensel diliyle pek çok ülkeyi aynı çatı altında buluşturuyor. 2005 yılında Ermenistan ve Azerbaycan’ın da katılımı sağlanarak sanatın birleştirici gücü, bu festival aracılığıyla bir kez daha kanıtlanıyor.

 

Devlet Tiyatroları, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali / 17 – 27 Mayıs 2020

Devlet Tiyatroları, 17-26 Mayıs 2010 tarihleri arasında ilkini düzenlediği Devlet Tiyatroları Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali’ni, günümüz tiyatrosunu geçmişin sahnesinde sergilemek amacıyla hayata geçiriyor. Önümüzdeki yıllarda, bölgedeki antik tiyatrolarda yepyeni bir deneyim olarak seyirciyle buluşacak olan festival, Türkiye’nin tarihi sanatsal dokusunu, uluslararası bir platformda paylaşmayı hedefliyor.

 

Devlet Tiyatroları, Van Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği / 29 Nisan – 7 Mayıs 2020

“Van Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği”  1999 / 2000 sezonunda Van Devlet Tiyatrosu çalışanlarının, çocukların ve gençlerin şehrin her köşesinde sanat yapması ve tiyatronun tüm okullara girip, sanatın birleştirici gücüyle gençliğin el ele vermesi hayaliyle yola çıktı. “Her okul bir tiyatro olsun!” düşüncesiyle Van Devlet Tiyatrosu çalışanları şehrin ilçe ve köylerinde belirlenmiş okullara ulaşarak Türkiye’de, belki de dünyada eşi görülmemiş bir şenliğe imza attılar. Ulaşılan okullardaki çocuklar, gençler sanatçı ağabey ve ablalarının desteğiyle tiyatroyla tanıştılar. Böylece çocuk ve gençlerin sahnede sesini duyurduğu ilk çocuk ve gençlik tiyatroları şenliği ortaya çıktı.

Yıllar içinde giderek büyüyen ve hedefleri arasına yenilerini ekleyen “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” amacı doğrultusunda  yoluna devam ediyor.  Vanlı çocuk ve gençlerin sahnede sesini duyurmasının yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından gelen tiyatroların oyunları da şenlik kapsamında seyirciyle buluşuyor.

Festival, 2011 yılında yaşanılan büyük depremin ardından Vanlı çocuk ve gençlerin yaralarını hafifletmek ve onları sanatın birleştirici gücü altında bir nebze olsun sağaltabilmek için başka bir misyon daha üstlenmiş oldu. 2012 yılı itibariyle “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” kapsamında çocuk ve gençlere açık atölyeler hayata geçirildi. Müziği, resmi, heykeli, tiyatroyu, operayı, baleyi profesyonel ellerden tanımalarını sağlayacak gösteriler düzenlenerek, sanatın ışığıyla, bölgede çocuk ve gençler için yaşanılan zorlu günler geride bırakılmaya çalışıldı. Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği bu yıl,  29 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.

Devlet Tiyatroları Bursa, Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali  / 8 – 26 Mart 2020

Bursa’da Devlet Tiyatroları’nın önderliğinde düzenlenen  “Balkan Tiyatroları Festivali” bu yıl 8 – 26 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Balkan ülkelerinin tiyatro sanatına büyük katkılar sağlamış tiyatro topluluklarının  öncelikli olarak yer alacağı festivalde, seyircinin dünyanın tanınmış tiyatro topluluklarıyla buluşması sağlanacak.

 

Devlet Tiyatroları, Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali / 10 – 20 Nisan 2020

Anadolu’nun en eski yerleşim alanı olan Konya, tarih öncesi dönemden başlayarak Hitit, Lydia, Pers, Büyük İskender ve Roma dönemine ait birçok arkeolojik değere sahip bir şehir. Bizanslılar döneminde adı “İconyum” olan kent, 10. yüz yıldan başlayarak uzun yıllar Anadolu Selçukluları’nın merkezi oldu. Müziğin, bilginin ve güzel sanatların da merkezi haline gelen Konya, hoşgörü ve toleransın ana vatanıdır. Mizahı ve hoşgörüyü hayatı ile hikâyelerinde ölümsüzleştiren Nasrettin Hoca ve aynı hoşgörü ile toleransı devam ettiren büyük düşünür Mevlana Celaleddin-i Rumi uzun yıllar Konya’da yaşamış dünyaca ünlü şahsiyetlerdir. Konya zengin tarihi dokusu içerisinde Karamanlılara da ev sahipliği yapmıştır.

Konya Devlet Tiyatrosu, gelişen ve değişen Konya ilinin kültürel anlamda da ilerlemesine katkı sağlamak amacıyla “Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro Festivali”ni başlatarak, bölgenin bir marka şehir olma yolundaki çabasını desteklemeye devam ediyor.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
ikinci el saat alan yerler
ikinci el saat alan yerler
ümraniye escort
ikinci el saat alan yerler
ikinci el saat alan yerler