• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bu Memleket Bizim

Bu Memleket Bizim

Cumhuriyetimizin 100. Yılına Saygıyla:

“Bu Memleket Bizim”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetimizin 100. Yılını, “Bu Memleket Bizim” isimli özel bir müzikli oyun ile kutlamaya hazırlanıyor. Tiyatromuzun tarihinde gerçekleştirdiği önemli ilklerden listesinde yerini alacak, oyuncularımızın bütün mevcuduyla sahnede olduğu bu görkemli oyunda, Milli Mücadele dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, temel metinlerden yola çıkılarak anlatılıyor. Bu Memleket Bizim, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda, 16 ve 17 Eylül 2023 tarihinde sadece iki gösterim yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, kuruluşuna tanıklık ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına özel büyük ve görkemli bir oyun hazırlıyor. 109 yıllık tarihinde gerçekleştirdiği birçok “ilk” listesine, “tüm mevcuduyla sahnede ve sahne için seferber” olduğu “Bu Memleket Bizim” isimli oyunu da ekliyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk isimli eseri başta olmak üzere, Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye Destanı ve Milli Mücadele ve Cumhuriyetin kuruluşuna yazdıklarıyla ışık tutan Erol Toy, İsmet Küntay, Samim Kocagöz, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun metinlerinden parçaların yanı sıra birçok yazarın bazen bir cümleyle, bir pasajla katıldığı bir metinden oluştu.

2023-2024 Sezonu “Bu Memleket Bizim” ile açılıyor

Geçtiğimiz sezon İstanbul Klasiklerle Buluşuyor başlığıyla duyurduğu repertuvarıyla seyircisinin beğenisini kazanan, biletleri çok kısa bir sürede tükenen İBB Şehir Tiyatroları, duyurduğu iki yıllık repertuvarı bu sezon tamamlarken, yeni sezonu alışılageldik tarihinden önce, Eylül ayında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda “Bu Memleket Bizim” isimli oyunla açıyor.

“Cumhuriyetimizin 100. Yılına Saygı…” duygusuyla hazırlanan “Bu Memleket Bizim”, kostümlerinden dekoruna, ışığından metnine, koreografisinden müziklerine, uzun süre hafızalarımızda etkisini sürdürecek bir oyun olacak. Cumhuriyetimizin kuruluşunu ve 100 yıl önce bu topraklardan işgali kaldırmak için verilen mücadeleyi gençlerimizle birlikte hatırlayarak yeni bir sezona başlayacağız.

Görkemli Bir Sahne Gösterisi

Döneme ait bütün materyaller taranarak, araştırma ve dokümantasyonunu dramaturji biriminin üstlendiği Bu Memleket Bizim, oyunun yönetmenleri Ali Gökmen Altuğ, Aslı Öngören, Yıldırım Fikret Urağ ve Yiğit Sertdemir tarafından kurgulanarak sahneye taşındı.

Çiğdem Erken’in direktörlüğünde, bu oyun için Deniz Noyan orkestrasyonu üstlendi ve özel müzikler besteledi. Burçak Çöllü koro düzenlemesini üstlendi ve özel müzikler besteledi. Hakan Elbir’in şefliğinde duyacağımız bu müzikler, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız zaman diliminde, hepimizi 100 yıl önce bu topraklarda yaşanan mücadelenin duygusuna yaklaştıracak. Dicle Doğan’ın koreografisiyle sahnede dün yaşanan hikâyeler yeniden hayat bulacak. Barış Dinçel’in tasarladığı tiyatromuzun tasarım ekibinin hazırladığı dekorun üzerinde, Nihal Kaplangı’nın tasarladığı, tiyatromuzun tasarım ekibinin hazırladığı kostümlerle Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele’nin önemli kahramanlarının hikâyeleri canlanacak. Mustafa Türkoğlu ve Osman Aktan’ın ışık tasarımı geniş bir ekibin gayretiyle sahneyi aydınlatacak. Ersin Aşar’ın tasarımıyla ekibinin hazırladığı efektler, Gülay Yiğitcan’ın video ve Emrah Can Yaylı’nın ses tasarımlarıyla, seyircimiz Cumhuriyetimizin kuruluş hikâyelerine tanıklık edecek.

300’ü aşkın oyuncu, ayrıca 20 kişilik dans ekibi ve genişletilmiş Şehir Tiyatrosu Orkestrasıyla Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava sahnesinde seyircimizle birlikte Cumhuriyet coşkusuna ortak olacağız.

Harbiye Cemil Topuzlu’da Cumhuriyet Coşkusu Yaşanacak

Bu Memleket Bizim isimli oyunumuz, Cumhuriyetimizin 100. Yılına Saygı projesi olarak, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda 16 ve 17 Eylül tarihlerinde sadece iki kez seyircimizle buluşacak.

Bu Memleket Bizim isimli oyunumuzla birlikte 2023-2024 sezonumuzu açarken, Cumhuriyetimizin 100. Yılına da, İBB Şehir Tiyatroları olarak bir saygı duruşu yapacağız.

Oyunumuzun biletleri 7 Eylül 2023 Perşembe gününden itibaren gişelerden, https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/  adresi ve İBB Şehir Tiyatroları mobil uygulamasından satışa sunuluyor.

“Özel Bir Projeyle Cumhuriyetimizi Selamlıyoruz”

 Ayşegül İŞSEVER –

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni

“Bir şehrin, bir ülkenin ve dünden bugüne 109 yıllık bir tarihin içinden geçerek bugüne sesleniyoruz. Cumhuriyet’imizin kuruluşuna tanık olmuş bir bilgelikle, bugün 100. Yılını kutladığımız bir yılda, özel bir projeyle seyircimizi ve Cumhuriyetimizi selamlıyoruz.

Darülbedayi’den İstanbul Şehir Tiyatrosu’na, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzun bir sanat yolculuğunun mirasını yüklenen ve bugün ülkemizin en köklü sanat kurumunda bulunan bizler, bu sorumluluğu hissederek, önce seyircimizin ve sonra tarihin huzurunda perdelerimizi açtık, açıyoruz. Ustalarımızdan gördüğümüz bu gelenek, yaşadığımız zorluklara rağmen her zaman bizi ayakta tuttu, geleceğe güvenle bakmamızı sağladı.

Tarihimizin dönüm noktalarından birinde, 100 yıl önce, işgal edilmiş topraklarımızda başlattığımız Milli Mücadele ve sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bu vatanda bugün yaşayan hepimiz için ortak bir duygu, ortak bir değer ve ortak bir mazidir.

Yüz yıl önce büyük bir mücadeleye tanık oldu bu topraklar.

Böylesine önemli bir zaman diliminde, İstanbul Şehir Tiyatrosu olarak tarihi, kültürel ve sanatsal sorumluluğumuzun da bilinciyle, “Bu Memleket Bizim” diyerek sezonu açıyoruz. Dün, bugün ve yarın, hangi zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım, “Bu Memleket Bizim” diyecek ve tıpkı ninelerimizin dedelerimizin yüz yıl önce yaptığı gibi sorumluluk alacağız. Bir sanat kurumu olarak tüm mevcudumuzla sahnede ve sahne için seferber olarak, mesleğimiz olan tiyatroyla Cumhuriyetimize bir saygı duruşunda bulunacağız. Seyircimizle birlikte bu coşkuyu yaşayacağız”

YAZARLAR
:Erol TOY, İsmet KÜNTAY, Mustafa Kemal ATATÜRK, Nazım HİKMET, Samim KOCAGÖZ, Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU
KURGULAYANLAR
:Ali Gökmen ALTUĞ, Aslı ÖNGÖREN, Yıldırım Fikret URAĞ, Yiğit SERTDEMİR
YÖNETMENLER
:Ali Gökmen ALTUĞ, Aslı ÖNGÖREN, Yıldırım Fikret URAĞ, Yiğit SERTDEMİR
ARAŞTIRMA VE DOKÜMANTASYON, DRAMATURJİ BİRİMİ
:Dilek TEKİNTAŞ, Ergün ÖZDEMİR, Gökhan AKTEMUR, Hande ÖREN, Hatice YURTDURU, Hilmi Zafer ŞAHİN, Özge ÖKTEN YILMAZ
MÜZİK
:Deniz NOYAN, Muammer SUN, Yalçın TURA Anadolu Türküleri (Anonim)
PROJE MÜZİK DİREKTÖRÜ
:Çiğdem ERKEN
KOREOGRAFİ
:Dicle DOĞAN
DEKOR TASARIMI
:Barış DİNCEL
KOSTÜM TASARIMI
:Nihal KAPLANGI
IŞIK TASARIMI
:Mustafa TÜRKOĞLU, Osman AKTAN
EFEKT TASARIMI
:Ersin AŞAR
VİDEO TASARIMI
:Gülay YİĞİTCAN
SES TASARIMI
:Emrah Can YAYLI
ORKESTRASYONVE KORO DÜZENLEME
:Burçak ÇÖLLÜ, Çiğdem ERKEN, Deniz NOYAN
ORKESTRA ŞEFİ
:Hakan ELBİR
KORREPETİTÖRLER
:Burçak ÇÖLLÜ, Sinan ARSLAN
YARDIMCI YÖNETMENLER
:Eraslan SAĞLAM, Hüseyin TUNCEL, Nihat ALPTEKİ, Özge MİDİLLİ, Selçuk YÜKSEL, Senem OLUZ, Yasemin GEZGİN YAVUZCAN
PROJE KOORDİNATÖRÜ
:Can BAŞAK
KOORDİNASYON BİRİMİ
:Ertan KILIÇ, Tankut YILDIZ, Volkan ÖZTÜRK
YÖNETMEN YARDIMCILARI
:Aslı AKIN NARCI, Ceren HACIMURATOĞLU, Deniz Yeşil MAVİ, Ebru ÜSTÜNTAŞ, Emrah Can YAYLI, Fatma İNAN, Hamit ERENTÜRK, İrem ARSLAN, Selen Nur SARIYAR, Serap DOĞAN
DRAMATURGLAR
:Başak ERZİ AYKUL, Dilek TEKİNTAŞ, Ergün ÖZDEMİR, Gökhan AKTEMUR, Hande ÖREN, Hatice YURTDURU, Özge ÖKTEN YILMAZ, Sinem ÖZLEK
KOREOGRAFİ BİRİMİ
:Özge MİDİLLİ, Senem OLUZ, Yasemin GEZGİN YAVUZCAN
REPETİTÖRLER
:Arda ALPKIRAY, Doğan ŞİRİN, İbrahim ULUTAŞ
DEKOR TASARIM BİRİMİ
:Ayhan DOĞAN, Barış DİNÇEL, Emra ŞAHİN ALBAYRAK, Mehmet Emin KAPLAN, Nurullah TUNCER
KOSTÜM TASARIM BİRİMİ
:Ahsenur YAMAN, Almila ALTUNSOY, Aysel DOĞAN, Ayşen BAYRAŞLI, Duygu CAN, Eylül GÜRCAN, Gamze KUŞ, Nihal KAPLANGI, Sabahat ÇOLAKOĞLU, Zuhal SOY
IŞIK TASARIM BİRİMİ
:Ali Murat ÖZDEMİR, Fatih Mehmet HAROĞLU, Murat İŞÇİ, Murat SELÇUK, Mustafa TÜRKOĞLU, Osman AKTAN, Özcan ÇELİK
EFEKT TASARIM BİRİMİ
:Erhan AŞAR, Ersin AŞAR, Gökhan SUNA, Hamza DEĞİRMENCİ, Harun ÖZDAMAR, Kadir ARLI, Metin KÜÇÜKYILMAZ, Nesin COŞKUNER, Özgür Yaşar İŞLER, Serkan YAVŞAN, Umut YÜZBAŞIOĞLU
VİDEO TASARIM BİRİMİ
:Emre Gökmen TURGAYLI, Enes Altuğ AVŞAR, İsmet ŞAHİN, Mustafa Emin DUMAN, Yakup ALTAYLAR
SÜRE
:

KONUSU

Cumhuriyetimizin 100. Yaşını kutluyoruz.Peki, 100 yıl önce bu topraklarda neler yaşandı! Anadolu’da başlayan işgale karşı direniş karşısında, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşen İstiklal Savaşı’mız ve her evi bir cepheye dönüştüren milli mücadelemizin kahramanları neler yaşadı!Hangi fedakârlıklarla kuruldu Cumhuriyet! Bugün o isimlerini bildiğimiz ve bilmediğimiz kahramanları anmadan, anlamadan yaşadığımız sevinçler eksik kalacaktır. Bu duyguyla, Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye Destanı şiiri eşliğinde hazırlanan “Bu Memleket Bizim” oyunumuzda, dramaturglarımızın dönemin bütün kaynakları taranarak hazırladığı metnin ışığında, dört yönetmenimizin kurgu ve rejisiyle seyircimizi tarihsel bir yolculuğa çıkıyoruz.İzmir’in işgalinin ardından, İstanbul başta olmak üzere Anadolu’da başlayan uyanış, İstanbul’dan Bandırma Vapuru’yla Anadolu’ya giden Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir milletin mücadelesine, direnişine dönüşüyor ve zor şartlar altında kazanılan zaferlerle, Misak-ı Milli sınırlarında yeni bir vatan kuruluyordu. Bugün bu vatan üzerinde yaşayanların dedelerinin, ninelerinin hikâyesi, Bu Memleket Bizim!.. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, bu tarihsel yolculuğu sahneye taşırken, ‘tüm mevcuduyla’ sahnede yerini alıyor. Cumhuriyet coşkusunu birlikte yaşayalım.

İBB Şehir Tiyatroları, Sanat – İdari ve Teknik birimleri tam kadro olarak üstüne düşen “vazife”yi yerine getirmek üzere kolları sıvadı. Reji masasında yer alacak 4 yönetmenimizin yeniden kurguladığı “Bu Memleket Bizim” adlı projemizde; 300’ü aşkın oyuncu, ayrıca 20 kişilik dans ekibi ve genişletilmiş Şehir Tiyatrosu Orkestrası Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sahneye çıkıyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-01-22 08:52:47
Antika Alanlar
Antika Alanlar
Antika Alanlar
ikinci el saat
chicken slaughterhouse
poultry slaughterhouse
turkey slaughterhouse
poultry equipment
köpek kıyafetleri
antika alanlar
rfid depo
barf mama