• DOLAR
  7,8734
 • EURO
  9,2817
 • ALTIN
  482,59
 • BIST
  1,1770
Nurhan Uslu
Nurhan Uslu
nurhanuslu@tiyatrogazetesi.net
Yeni Yıl Hepimize Yenilikler Getirsin
 • 0
 • 29 Aralık 2019 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

YENİ YIL HEPİMİZE YENİLİKLER GETİRSİN

Yepyeni bir yıldan hepinize kucak dolusu sevgiler gönderiyoruz.

Geçtiğimiz yıl birçok yeniliklere şahitlik ettik. Yepyeni tiyatrolar, yepyeni oyunlar, yeni yerel yönetimlerle birçok farklılıklar yaşadık. Yeni seçilmiş yerel yönetimler, birçok meslektaşımızın işsiz kalmasını sağladı. Kimileri tiyatroları kapadı. Kimileri yeni kadrolaşmalara yöneldi. İşi bilenlerin yanı sıra, alanla ilgili hiçbir şey bilmeyenler görevlere getirildi. Hangi partiden olduğu önemli değil. Geçmişte olanlardan intikam almalar yaşandı. Ve hala bu açmazlar devam ediyor. Bir kaç örnek vermek gerekirse, Antalya Büyük Şehir Belediyesi’nde yaşanılanları anlamak mümkün değil! Etkili ve güçlü bir tiyatronun nasıl yok edileceğini görmek istiyorsanız, Antalya’da yaşanılanlara bakmak yeterli olacaktır.

Mersin Büyükşehir Belediyesinde ise tiyatro bitkisel hayatta… Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu geçmişten kalan bütün olumsuzluklara rağmen varlığını sürdürüyor. Adana’da daha iyi bir yönetim, daha iyi bir sanat ikliminin hüküm süreceğini görüyoruz. Bu durum, biz sanat insanları için sevindirici bir haber.

İzmir Büyükşehir Belediyesinde Şehir Tiyatroları kuruluşu girişimlerini izliyoruz. Çok sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Umarız herhangi bir kazaya uğramadan şehir tiyatroları girişimi iyi bir şekilde sonuçlanır ve İzmirli sanatseverlerin yıllardır özlemini çektiği şehir tiyatroları kurulur.

İstanbul’a gelirsek; onlarca ülkeden büyük, koskocaman bir şehir burası… Haliyle sorunları da o ölçüde büyük. Birçok yenilikler yapılmaya çalışılıyor. Yeni yönetim kadrolarının işi hiç kolay değil. Bunu biliyoruz.  Bizim alanda insanları memnun etmek hiç kolay değildir J  Ama şunu bilmek lazım; tüm alanlarda olduğu gibi tam 25 yıldır İstanbul’un sanat ve kültür hayatı da tarumar edildi, adeta bu alanda da bir yağmalanma yaşandı. Duygularımız, düşüncelerimiz yani insanlığımız çalındı… Tüm bunların onarılması hiç kolay değil. Ama biz biliyoruz ki, sanat insanların ruhunu onarmada en etkili araçtır. Ruhumuzun onarılmaya ihtiyacı var. Bunu için sabırla, çok çalışmaya ihtiyaç var. Birbirimizi anlama ve hoşgörülü bakmaya ihtiyacımız var. On yılların biriktirdiği sorunların bir çırpıda çözülmesini, elbette isteriz. Bizler tez canlıyız J Ama hayatın gerçekleri de çok başka… Bu durumu da bilmek lazım… Bizler elbette bunları da bilmiyor değiliz.  Fakat bu süreçte en büyük özelliğimiz olan sabrı göstermek durumundayız. Ve tabii ki bütün bilgi birikimimizi her şeyin güzel olabilmesi için kullanıma açmamız gerekiyor. Bizler umudu yeniden yeşertenleriz. Bu nedenle umutsuz değiliz. Umudu aşılayacak güçlü özelliklerimiz var ve bunu tüm topluma yaymamız gerekiyor. İstanbul Şehir Tiyatrosu ve diğer tüm sanat, kültür alanlarında yapılan çalışmaları dikkatlice izliyoruz. Ve her şeyin güzel olacağına inancımızı koruyoruz. Bu alanda elini taşın altına koyan tüm seçilmiş, atanmış, bürokratlara ve sanat üreticilerine selam olsun! 2020 yılının hepimize mutlu, huzurlu bir yaşam getirmesini dilerim.

Nurhan Uslu

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
ümraniye escort
Antika Eşya Alanlar Antika Alanlar ikinci el saat alan yerler Antika Alanlar Antika Alanlar