• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tüzün: ‘Sanata ve sanatçıya destek olun!’

Tüzün: ‘Sanata ve sanatçıya destek olun!’

İzmir’de her yıl düzenli olarak kentin tiyatro hayatına kültürel etki sağlayan on altı bağımsız tiyatro topluluğu, Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu kurucularından Yılmaz Tüzün’ün çağrısı ile İzmir Bağımsız Tiyatrolar İnisiyatifi (İzmir BTİ) çatısı altında birleşme kararı aldı. İzmir Bağımsız Tiyatrolar İnisiyati’nin Dönem Sözcüsü Yasemin Şimşek ile inisiyatifin neden birleştiğini, geçen süreçte nelerin değiştiğini ve projelerine dair keyifli bir söyleşi yaptık.

SERAP ATKAN- Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de sosyal ve ekonomik açıdan sarsan covid-19, ülkedeki tüm sektörleri olumsuz etkiledi. Pandemi yüzünden zarar gören birçok sektörden biri de hiç kuşkusuz tiyatro sahnesi oldu. Küresel salgına karşı geçen yıl Mart ayında alınan tedbirler kapsamında perdeleri kapatan tiyatrolar, 1 Haziran’da alınan normalleşme kararı ile henüz normale dönemediler. Yaşanılan sorunlara ortak çözüm bulmak için örgütlenen İzmir BTİ, şehrin sanat hayatına yeni bir soluk getirmek istiyor.

Tiyatro Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan İzmir Bağımsız Tiyatrolar İnisiyatifi Dönem Sözcüsü Yasemin Şimşek, “Ekmek gibi sanata ihtiyacımız var,  sanata ve sanatçıya destek olun” diyor.

Salgının başlamasıyla birlikte tiyatro perdeleri kapandı. Tiyatro oyuncuları için zor süreçler yaşanmaya başladı. Sizler de Mayıs ayının başında bağımsız tiyatro kurumlarıyla birleşerek İzmir Bağımsız Tiyatrolar İnisiyatifini kurdunuz. Biraz bu birleşmeden ve projelerinizden bahseder misiniz?

Pandemi sürecinden birçok sektör etkilendi. En çok etkilenen sektörlerden biri de tiyatro sanatı oldu. Tiyatro toplu alan statüsünde olduğu için perdeler kapandı. Tüm tiyatro emekçileri işsiz kaldı. Şuan her ne kadar oyun oynayabileceğimiz söylense de psikolojik olarak insanların tiyatro salonlarına girmesini beklemiyoruz. Tiyatro salonuna girmeyi deneyen arkadaşlarımız maalesef maddi zarara uğradı.

‘TÜM ZORLUĞA RAĞMEN PROJELERİMİZİ ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Mayıs ayı gibi bazı bağımsız tiyatrolar bir araya geldik. Ne iyi bir karar vermişiz ki bu süreci bu zamana kadar dayanışarak atlattık.

Böyle bir süreçte bir takım projeleri vücuda geçirmek öyle kolay değil. Kültür Bakanlığı ile belediyelerle yapılacak olan işler bu süreçte bizi çok zorluyor fakat biz projelerimizi üretmeye devam edeceğiz.  Şu süreçte toplantıları halen süren bir İzmir Bağımsız Tiyatro Günleri Festivali var bunu hayata geçireceğiz. Mart’ta alınan karara göre yüz yüze ya da dijital platformda yapacağız. Bunun kararını halkın psikolojisine göre vereceğiz.

‘ÜRETMEYİ VE UMUDU YİTİRMİYORSUNUZ’

Kolektif çözüm arayışıyla geldiğiniz bu süreçte neler değişti?

İnisiyatifin birlikteliği başladığında, bizi nelerin beklediğini bilmiyorduk. Pandeminin ne kadar süreceğini, hayatı toplumsal ve ekonomik olarak nasıl ve ne kadar etkileyeceğini bilmiyorduk. Birden bitmeyeceğini ön görüyorduk. 2021 sezonunu hayal ediyorduk ki maalesef çok hayal edilmesi gereken bir sezon değil. Bu noktada umudumuzun ve gerçekliğimizin arasında büyük bir fark var. Direniyoruz direnmeyi öğreniyoruz. Yalnız olmadığınızı bildiğinizde her şeye rağmen üretmeyi ve umudu yitirmiyorsunuz.

‘BELEDİYELERİN BÜTÇE PROBLEMİ VAR’

İzmir Bağımsız Tiyatrolar İnisiyatifi olarak Yerel Yönetimler ya da STK’lar ile görüşmeleriniz oldu mu? Görüşmeleriniz olduysa desteklerini gördünüz mü?

STK’larla herhangi bir görüşmemiz olmadı. Bizimle ilgili yapabilecekleri bir şeyin şuanda olmadığını düşünüyorum. Ama belediyeler ile görüşmelerimiz devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde dört çatı örgütü projesi için bir araya geldik. Ama henüz bir sonuç alamadık. Belediyelerin bütçe problemi var hepimiz biliyoruz bu durumu. Bir de sadece tiyatrolar yok onlar için, sanattan konuşursak kaç tane sanat dalı ve diğer meslek alanları var. Çok anlayışla karşılıyoruz lakin ısrarla görüşmelerimiz sürüyor ve sürmeye devam edecek.

‘TİYATRO SEYİRCİYLE BİRLİKTE O AN YAŞANIR’

Son dönemlerde sahne haricinde dijital platformlar üzerinden oyunlar sahnelenmeye başladı. Siz dijital platforma yönelimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pandeminin başında hepimiz şiddetle dijitalin karşısında duruyorduk. Hala 2021 bile umutsuz gözükürken 2022 soru işaretiyken dijitale göz kırmak zorundayız. Bir tiyatro oyunu dijital platformlarda oynanmasından yana değiliz. Çünkü dijitalde oynanabilmesi için bir şeylerin önce çekilmesi sonra kurgulanması gerekir. Kurgulandıktan sonra dijital platforma aktarılır. Tiyatro ise seyirciyle birlikte o an yaşanır. Ama bir sinema filmi ya da bir dizi bütün bu türler çekimleri yapılır daha sonra montajlanıp seyirciye sunulur.  Bu montaj süreci tiyatro oyunu üzerinde yapıldığında mikserden geçen şeyin o ruhu ve enerjiyi öldürdüğünü düşünüyoruz. Bütün dünya bunun farkında sadece bu mesleği yapan insanların yaşayabilmesi için seyirci de bu opsiyonla bizi seyrediyor diye umuyorum. Bizler de bunu kabullenerek bir takım dijital projeleri kabul ediyoruz.

‘TAHAMMÜL ETMEK İÇİN SANATA İHTİYACIMIZ VAR’

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mustafa Kemal’in erken ölümüyle kültür politikası tam olarak oturmadı. Kültür sadece sanattan ibaret olan bir şey değildir. Kültür seviyesi düşük bir ülkeyiz. Bir farkındalığın oluşması lazım. İnsan sanatla beslenir sanatla tahammül eder, sanatla kendinden ötekileri düşünmeyi önemsemeyi öğrenir. Ekmek kadar sanata ihtiyacımız var. “Karnımızı doyurup,  faturamızı ve kiramızı ödemek zorundayız” diye yaşatılan bir toplumda hiç kimse sanatı ve sanat üreticisini düşünecek durumda değil. Salgın döneminde işsizlik her eve girmişken,  çocuklar evden dışarı çıkamazken, eğitim yok olmuşken, sağlıkla ilgili hiçbir problemi çözemez hale gelmişken insanlar şunu demeli: “Tahammül etmek için sanata ihtiyacım var, dayanmak için ve bu savaştan sağ salim çıkmak için sanata ihtiyacım var, iyileşmeye ihtiyacım var”

Sanatı sanatçılar için önemsemeniz gerekmiyor, sanatı kendiniz için önemsemeniz gerekiyor.  İşte o zaman sanatın ve sanatçıların yaşamasına destek olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-01-22 08:52:47
Antika Alanlar
Antika Alanlar
Antika Alanlar
ikinci el saat
chicken slaughterhouse
poultry slaughterhouse
turkey slaughterhouse
poultry equipment
köpek kıyafetleri
antika alanlar
rfid depo
barf mama