• DOLAR
  6,8169
  %0,44
 • EURO
  7,4329
  %-0,08
 • ALTIN
  380,29
  %0,89
 • BIST
  8,3060
  %0,01
“Paravanlar” Jean Genet’in Ruhunu Selamlıyor!

“Paravanlar” Jean Genet’in Ruhunu Selamlıyor!

Yalnızca kendine benzer Fransız yazar Jean Genetnin ruhunu selamlayanParavanlar”, sezona yuvasında, bir metal kesim atölyesinden tam donanımlı bir performans sanatları alanına dönüştürülen K! Kültüral Performing Arsta devam ediyor.

Batılı sömürgeciler, askerler, Araplar, mücahitler, hırsızlar, orospular, ağlayıcı kadınlar, hainler, ölüler… Genet’nin tiyatrosunun temelini oluşturan kimlik değiştirme, kendini maskeleme, gerçeğin yerine suretini geçirme, 1961 tarihli son tiyatro yapıtı Paravanlar’ın ana meseleleridir. Savaşın tam ortasında geçen karanlık bir karnaval diyebiliriz Paravanlar için. Hiçbir şeyin kutlanmadığı bir karnaval… Bu savaş, Genet’nin bize tuttuğu prizmalardan yansıyan savaşın “başka türlü bir gerçeğidir.” Yapıtlarında, başlı başına kara bir şiir olan yaşam öyküsünün yansımalarını da kokladığımız Genet, “Yazarken en çok keyif aldığım oyun” dediği Paravanlar’da derin dehlizli dünyasına çekiyor bizi.

Ölüler dünyasına yönelen “Kutsama”nın bedensel portresi
Projeyi tasarlayan, uyarlayan ve yöneten Yağmur Yağmur, koreografide henüz bir öğrenciyken bitirme projesiyle International Theatre School Festival Amsterdam’a davet edilen ve profesyonel hayatı boyunca ödüllendirilen Orçun Okurgan ile ilerliyor. Ölüler dünyasına yönelen “kutsama”nın bedensel portresini oluşturan Orçun Okurgan, karakterler ve kişiliklerle ilgilenmeyen ve yalnızca aynalarla kişileri kişilere görünür kılan denklemde, Dali ya da Magritte’in resimlerindeki fırça darbelerini oyuncuların bedenine işliyor.

Sahne tasarımı ve realizasyonda Cansu Köksal ile çalışan Yağmur Yağmur, geçmişin yanılsamasını görünür kıldıkları ahşap çerçeveli kırık ayna ile görüntüleri bükerken konkav ve amorf yapısıyla tümsek aynalara yüklediği anlam ile “geleceğin yanılsaması”nı görünür kılıyor. “An”ın yanılsaması ise köstek saat gibi tavana bağlanan 12gen prizmaya işaret ediyor. 3D mapping uygulamalarının başkalaşıma girdiği bu düzlemde, dünün ve bugünün dijitalleşen yapısına göz kırpıyor.

Bedenler gibi sesin de inşaa edilmesi, yaratımdan doğan yaratıkların sahne üzerindeki ses devinimi, tabloları kuran, kurcalayan ve sonlandıran koronun sesi ise ses sanatçısı ve eğitmeni Çağrı Hün ile kimlik kazanıyor.

Türkiye’de ilk kez profesyonel bir tiyatro tarafından sahneleniyor
Tercih ettiği kopuk anlatım biçimiyle yaşadıklarını meşrulaştırmak istemeyen Jean Genet’nin “Yazarken en çok keyif aldığım oyun” olarak tasvir ettiği Paravanlar, özgürlüğü, hakları, estetiği ve varoluşu yeniden düşünmenin yollarını arıyor.

Oyuncuları giydiren, uzun yıllar İngiltere’de yaşamış, Vivienne Westwood ve Alexandar Mcquen gibi tasarımcılarla çalışmış olan, Moda Tasarımcısı ve Creative Director Aslı Jackson, kostüm seçiminde “geri dönüştürülebilir moda” felsefesinin altını çiziyor.

Lirik ve mistik anlatımıyla “kimlik” kavramının parçalara ayrılıp tahrip edildiği Paravanlar, Türkiye’de ilk kez profesyonel bir topluluk tarafından sahneleniyor. Oyunun afişi ve dijital görsel dili ise çağdaş ressamlarımızdan, genç kuşağın önemli temsilcilerinden olan Erin İlkcan Aslan imzasını taşıyor.

İyinin ve kötünün ötesinde, yersiz yurtsuzluğuyla, Cezayir Savaşı’ndan ilhamla tüm yaşam hikayesini son kez bir oyun aracıyla ortaya koyan Jean Genet’in Paravanlar’ı 7 ve 22 Ocak 2020 tarihlerinde K! Kültüral Performing Arts Yakup Almelek Sahnesi’nde izlenebilir.

Biletler, Biletix ve K! Kültüral Performing Arts gişesinden temin edilebilir.
Rezervasyon: 0 212 281 81 55


P A R A V A N L A R
“Delilere sözden başka bir şey bırakmadılar.”
JEAN GENET

OYUN KÜNYE
Çeviren: Sosi Dolanoğlu
Proje Tasarımı, Uyarlayan ve Yöneten: Yağmur Yağmur
Yapım: K! Kültüral Performing Arts
Yapımcı: Yağmur Yağmur
Yönetmen Yardımcısı: Zeliha Gürsoy
Koreografi: Orçun Okurgan
Sahne Tasarımı: Yağmur Yağmur
Sahne Çizimi ve Realizasyon: Cansu Köksal
Kostüm Tasarımı: Aslı Jackson
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Müzik: Selim Can Yalçın, Barış Manisa
Ses Koçu: Çağrı Hün
Görüntü ve ‘Video Art’ Tasarımı: Yağmur Yağmur
Animasyon: Ahmet İspirli
İllüstrasyon: Ömer Gazi Yılmaz
Afiş Tasarım: Erin İlkcan Arslan
Reji Asistanı: Dilan Derya Aydın

OYUNCULAR (Alfabetik sıraya göre)
Altay Özbek, Cem Tek, Çiğdem Yıldız, Ekin Tunçeli, Eren Akova, Gülnara Golovina, Pusat Ürkmez, Ercan Gülbahar, Şirin Ergüven, Teoman Gelmez, Zeliha Gürsoy

Kültüral Performing Arts hakkında

 1. Levent Sanayi Mahallesi’nde yer alan K! Kültüral Performing Arts; başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanat disiplinlerine açık bir ortak platform düşüncesi olarak ortaya çıkmış sanat üretimini merkeze alan bir yapı. Bağımsız bir kültür, sanat, performans alanı olarak, sanatın ve sanatçının kişi ve güçlerden bağımsızlaşarak anlam kazandığına inanıyor. Bir metal kesim atölyesinden Yakup Almelek ve Yağmur Yağmur tarafından çok amaçlı ‘açık’ bir sahneye dönüştürülen mekan, farklı disiplinlerden sanatçı adaylarına yönelik eğitim ‘workshop’ları düzenlemeyi amaçlıyor. Kendi tiyatro yapımlarını üretmeyi ilke edinen Kültüral, özgün metinlerle birlikte yeni hikayeler kurmakla ilgilili. Türkiye’de sahnelenmemiş ya da sınırlı sayıda sahnelenmiş dünya tiyatrosu metinlerine getirilecek yeni yorumlarla çağdaş Türkiye Tiyatrosu içinde kendi yerini edinmeyi hedefliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
ümraniye escort
Antika Eşya Alanlar Antika Alanlar ikinci el saat alan yerler Antika Alanlar Antika Alanlar