• DOLAR
  6,8169
  %0,44
 • EURO
  7,4329
  %-0,08
 • ALTIN
  380,27
  %0,88
 • BIST
  8,3060
  %0,01
DRAMATİK YAYINLARI’NDAN YENİ KİTAP: PRİPYAT

DRAMATİK YAYINLARI’NDAN YENİ KİTAP: PRİPYAT

Dramatik Yayınları yine genç bir yazarın oyununu okurlarla buluşturuyor. Oğuz Han Ayaz’ın kaleme aldığı “Pripyat”, Nazif Uslu ve Özer Tunca’nın önsüzüyle tiyatroseverlerin ilgisine sunuldu.

 Genç yazarların yeni oyun metinlerini tiyatro dünyasına kazandırmak için özel bir çaba sarf eden Dramatik Yayınları, bu kitabını çağımız küresel virüs saldırısı altındayken yayımlıyor.

Pripyat, dünyamız COVID-19 salgınını yaşarken belki de yayımlanan ilk oyun kitabı olma özelliğine sahip. Tarihi anlara şahitlik ettiğimiz şu günlerde, yazarımız Oğuz Han Ayaz da başka bir felaketten söz ediyor. Yazar kitabında, otuz yılı aşkın zaman diliminde yaşadığımız nükleer faciaların insan üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor. Nükleer facialar bugün hala etkilerini sürdürüyor. Şu an yaşadığımız salgının etkisinin çok uzun yıllar süreceği gibi.

Oğuz Han Ayaz kitabında yaşanılan felaketin insan üzerindeki etkisine ustaca değiniyor. Sizin, bizim yani hepimizin hissedebileceği insani bir tavır bu! Bizlere, yaşam ve ölüm arasındaki tercihlerimizi hangi koşullar altında, neye göre belirleyeceğimizi sorgulatıyor. Ve bunu en insani temelden yola çıkarak yapıyor.

PRİPYAT adlı bu kitabı elinize alıp okumaya başladığınızda, sizlere yaşadığımız çağı sorgulatacak etkili bir hikâyeyle karşı karşıya olduğunuzu göreceksiniz. İnsan olmanın erdemini yeniden sorgulamanıza neden olacak bu hikâye, oyunu sahneye taşıma ve tüm insanlığa gösterme arzusu doğuracak.

Özer Tunca: “Böyle evrensel bir oyunu okumak ve ona önsöz yazmak benim için hem gurur verici hem de heyecan verici…”

 İnsan çok fena! Acımasız… Tabii doğaya bile kafa tutabiliyor. Düşünebiliyor musunuz? O doğa sesini çıkarıp dur diyene kadar… Bak şu etrafa… PRİPYAT’a bak!” Topraklar çöl oluyor, göller nehirler kuruyor, hava kirli, mevsimler yer değiştirmiş, buzullar eriyor. Hala en verimli alanlara nükleer santraller yapma peşinde insan denen bu canavar. Yazar böyle diyor “PRİPYAT” oyununda.

Kutluyorum sevgili Oğuz Han Ayaz. Bu kadar ciddi bir konuyu son derece sade, akıcı bir dille tiyatro oyununa dönüştürdüğün için. Hele bu günlerde; bu virüs dünyayı esir almış insanları evinden çıkamaz hale getirmişken, ölümlerin önüne geçilemezken, dünya ekonomisi alt üst olurken; galiba doğa intikamını alıyor! Böyle evrensel bir oyunu okumak ve ona önsöz yazmak benim için hem gurur verici hem de heyecan verici… Umarım iyi yönetmen, iyi oyuncular, iyi tasarımcılarla hayat bulur. Seyircisi ile buluşur, bol bol ödül alır. Yolu açık seyircisi çok olsun.

Nice oyunlara. Başarılar.

 

Dramatik Yayınları / Basım Yılı Nisan 2020

Sayfa Sayısı 48, Fiyatı 18 TL, Karton Kapak, 2.Hamur, ISBN 978-605-69678-6-3

www.dramatiksahnesanatlari.com dramtiksahne@gmail.com

Tel: 0212-2375348

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
ümraniye escort
Antika Eşya Alanlar Antika Alanlar ikinci el saat alan yerler Antika Alanlar Antika Alanlar