Tiyatro Gazetesi

HABERLER

ÖDÜLLERİMİZ KADINLARA

ÖDÜLLERİMİZ KADINLARA

 

TİYATRO GAZETESİ 5. ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİ  SEÇİCİ KURULU 25 KASIM DÜNYA DA  KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA TÜM ÖDÜLLERİ BU YIL KADINLARA VERİYOR.

 

 
Ödül töreni 26 kasım 2018 pazartesi. Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezinde Saat: 20:00 Gerçekleşecek

 

Tiyatro Gazetesi 5. Anadolu Tiyatro Ödülleri, bu yıl pozitif ayrımcılık yapılarak tüm kategorilerde kadın sanatçılara veriliyor. Ülkemizde kadınlarla ilgili yaşanan olaylara dikkat çekme teması üzerine yoğunlaşan Anadolu Tiyatro Ödülleri, cevapsız kalan çığlıkları bir kez daha kamuoyunun gözleri önüne sermeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz yıllarda uluslararası kimlik kazanan Tiyatro Gazetesi Anadolu Tiyatro Ödülleri, bu yıl ödül töreninde yurt dışından pek çok tiyatro sanatçısını ağırlıyor.
 
 
Ülkemizde ulusal ve uluslararası alanda ödül veren tek kurum
Türkiye genelinde kırka yakın temsilciği ve aylık beş bine ulaşan baskı sayısıyla sahne sanatlarına yoğun bir katkı sunan Tiyatro Gazetesi, Anadolu tiyatrosunun da sesi, soluğu olma yolunda çalışmalarına devam ediyor. Bugüne kadar Türkiye, Makedonya, Kosova, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere iki yüz elli tiyatro sanat emekçisini ödüllendiren Tiyatro Gazetesi’nin kategori ödül listesinde bu yıl Azerbaycan ve KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sanatçılar da yer alıyor.  Türkiye’nin sınırları aşarak yurtdışındaki sanatçıları da kucaklayan ödülleriyle Tiyatro Gazetesi, ulusal ve uluslararası alanda ödül veren tek kurum olma özelliğini sürdürüyor.
 
  
Bu yıl bütün ödüller kadınlara!
Jüri Başkanlığını Nurhan Uslu’nun yaptığı Anadolu Tiyatro Ödülleri bu yıl, 25 Kasım Dünyada Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamı etkinlikleri çerçevesinde organize ediliyor. Tiyatro Gazetesi, ödül törenini bu önemli haftaya taşıyarak, 26 Kasım 2018 Pazartesi günü, Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek. Törende, kadınlarla ilgili her alanda yaşanılan aymazlıklara dur demek, seslerine ses olmak ve farkındalık yaratmak düşüncesi çerçevesinde bütün ödüller, kadın sanatçılara takdim edilecek. Bu konuda büyük bir sorumluluk taşıdıklarını dile getiren
Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Seçici kurul başkanı Nurhan Uslu, “Evde, işyerinde, sokakta, sahnede, setlerde, kısacası yaşamın her alanında maruz kalınan haksızlıklara karşı, kadınların attıkları çığlıkları yükseltmek, tacizlere, cinayetlere dur demek, erkek egemen anlayışa karşı verilen mücadelede köprü olmak istedik. Sanatçılar toplumun aydınlık yüzüdür. Kadınların daha dik durması için, Tiyatro Gazetesi bu yıl ödüllerini kadınlara ayırdı,” diyor.
 
Tiyatro Gazetesi 5. Anadolu Tiyatro Ödülleri, alanında birçok başarıya imza atmış genç yeteneklerin yanı sıra,  kadın olarak hem kişisel hem de sanat yaşamında dik durmuş, nitelikli insan olmanın kavgasını vermiş, duayen kadın sanatçılara veriliyor.  Ödüllerde birçok kategori başlığı olmasına karşın, temel alınan değeri “Emek” başlığı oluşturuyor. Emeğin yüceliğine inanan Tiyatro Gazetesi, alanındaki tüm sanat emekçilerini selamlıyor. 
 

 

 

Yaşam boyu Onur Ödülleri
Yaşam Boyu Onur Ödülleri bu yıl, usta kadın sanatçılara ve yazarlara veriliyor. Bu bağlamda Gülriz  Sururi, Suna Keskin, Ayşen Guruda  ve  Zeynep Oral'a tiyatro sanatına verdikleri emekler ve kattıkları değer için “Yaşam Boyu Onur Ödülü” takdim edilecek. Yılın Yazar Ödülü Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Öğretim Üyesi  Dr. Birgül Yeşiloğlu Güler ve  “Ev Yapımı Eylem” adlı oyunun yazarı Şenay Tanrıvermiş’e  verilirken,
Anadolu Ödülü ise bu yıl, Gülçin Üstüntaş’a verilecek. Bunun yanı sıra Diyarbakır ve Mardin dahil olmak üzere ülkemizde tiyatro sanatına emek vermiş pek çok kadın tiyatro sanatçısı İstanbul’da buluşup ödüllerini alacak.
Usta Aktör Yazar Yönetmen, Tiyatro Adamı Tamer Levent’in  Belirlediği Sanata Evet Ödülü bu yıl Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eğitim Daire Başkanı İlkşen Varoğlu Atik’e verilecek. Ayrıca BKSTV Müdürü Hacer Özbek’e  Bursa da Uluslararası Festivallerin Başarıyla yürütmesinden dolayı Başarı Emek Ödülün sahibi oldu.
 
 
Yılın Tiyatro Kadın Sanatçıları
 
Yılın Tiyatro Kadın Sanatçısı Ödülü bu yıl iki değerli isme takdim edilecek. Ödüller, Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Arzu Tan Bayraktutan ve Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Sevinç Gediktaş'ın, Bursa ve Adana’da gerçekleştirdikleri üstün performansları nedeniyle belirlendi. Bursa Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali ve Adana Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali Genel Sanat Yönetmenliğini Başarılı bir şekilde gerçekleştiren  Arzu Tan Bayraktutan ve Sevinç Gediktaş, Yılın Tiyatro Kadını Ödülü’nü İstanbul’da alacak.
 
Yılın En İyi Projesi
 
5. Anadolu Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu’nun ödül sahiplerini kadın adaylar olarak belirlediği tema kapsamında, Devlet Tiyatroları Projesi olan  “12 Kadın Oyun yazarı -  12 Kadın Yönetmen girişimi “Yılın En İyi Projesi”olarak değerlendirerek ödüle layık görüldü. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt'un  göreve gelir gelmez başlattığı bu proje, Yılın En İyi Projesi olarak belirlendi ve ödüllendirildi.
 
 5.ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİNİ ALAN SANATÇILARIN TAM LİSTESİ
ANA’DOLU ÖDÜLÜ:  GÜLÇİN ÜSTÜNTAŞ
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ  GÜLRİZ SURURİ-SUNA KESKİN- ZEYNEP ORAL
ONUR ÖDÜLLERİ BELİZ GÜÇBİLMEZ – TÜLİN SAĞLAM
SANATA EVET ÖDÜLLERİ  FATMA DURMAZ YILBİRLİK – İLKŞEN VAROĞLU ATİK
YILIN TİYATRO KADINI ÖDÜLLERİ  ARZU TAN BAYRAKTUTAN – SEVİNÇ GEDİKTAŞ
YILIN EN İYİ PROJESİ DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
YILIN YAZAR ÖDÜLLERİ BİRGÜL YEŞİLOĞLU GÜLER – ŞENAY TANRIVERMİŞ
YILIN TİYATRO HAREKETİ ÖDÜLLERİ NAZLI MASATÇI – MEDİNE ÇAM
ULUSLAR ARASI TİYATRO ÖDÜLÜ BELLA TALİPOVA / AZERBAYCAN
EN İYİ KÖY  TİYATRO FESTİVALİ ÖDÜLÜ   ÜMRAN İNCEOĞLU
 
BASIN ÖDÜLÜ NEDRET AVŞAR
BAŞARI EMEK ÖDÜLLERİ SELEN KORAD BİRİKİYE – HACER ÖZBEK – HANDAN EKİCİ – BİLGE EMİN – SAFİNAZ ÖZGÜR – YASEMİN ŞİMŞEK TÜZÜN – EMRA ALBAYRAK ŞAHİN – FERDA KAYNAR – EMİNE GÜL CİVELEK – FATOŞ  İPEKDAL ÖZBENLİ – NURHAN ÖKTEM – ALEV TOPAL – ARZU IŞITMAN
EMEK ÖDÜLLERİ NURGÜL ÇOLUK – AYŞEGÜL TEKTEN – MELİKE DİRİBAŞ – GONCA ÇILGI – ASLIHAN KUMTEPE – DERYA GÜNERİ
 

Ençok Okunanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve OYÇED’in birlikte düzenledikleri Ulusal Oyun Yazma Yarışması’na başvuran oyunların, jüri tarafından okunma ve değerlendirme süreci tamamlandı.
4.03.2019