Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Görevine Rejisör Mustafa Kurt atandı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Görevine Rejisör Mustafa Kurt atandı.

Mustafa Kurt'un Kasım 2014'de "Sansür var" diyerek istifa ettiği Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevine dizi oyuncusu Nejat Birecik atanmıştı.

Kurt, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ve Güzel Sanatlar genel müdürlüklerini lağvederek sanat kurumlarını Türkiye Sanat Kurulu’na (TÜSAK) devreden yasa tasarısına karşı çıkmıştı.

 

Devlet Tiyatroları'nda bir ilk yaşanıyor.

 

Devlet Tiyatroları kuruluşundan bu yana ilk kez görevden alınan genel müdürün arkasında bu  kadar olumsuz konuşulduğu ve yeni gelen genel müdüre övgüler dizildiği görülüyor.

Sosyal medya da adeta bir patlama yaşanıyor. Mustafa Kurt'un genel müdür olarak atanması sosyal medyayı salladı. Bu kadar yoğun tebrik ve kutlamalar ilk kez bir genel müdüre nasip oluyor. Görevden alınan Necat Birecik'e ise ,baskıcı sansürcülük üzerine salvolar havada uçuşuyor.


25 Mart 1994 yılında Devlet Tiyatrolarında ilk ve son kez yapılan bir uygulama ile seçimle Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olan Tamer Levent gibi Mustafa Kurt da seçimle Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü olmuştu. Adana’da gerçekleşen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’nin ve Bursa Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali'nin kurucusu olan Mustafa Kurt, pek çok tiyatro oyununda yer almıştı.