Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Tiyatro Gazetesi 75. Haziran Sayısı Çıktı.

Tiyatro Gazetesi haziran ayında festivaller ve tiyatro haberlerinin yanı sıra birçok söyleşiyi de sizler için hazırladı.

 

Haziran 75. sayımızda manşette Kırklareli Belediyesi var. 27.Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’ne gidenlerin tadı damağında kalırken, gitmeyenler için buyurun okumaya diyoruz. Manşet: “Renklerin özgür olduğu bir kent, Kırklareli” Festival demişken Frankfurt’u da es geçmeyelim. Mayıs ayının ilk haftası Türkçe Konuşan Tiyatro Festivali vardı. Genel Yayın Yönetmenimiz Nazif Uslu oradaydı ve bu ay köşesini buna ayırdı. İlk sayfada izlenimlerini okuyacağınız yazının başlığı ise “Paranın ve Sanatın merkezi Frankfurt’ta bir Türk Festivali”

 

“Yüzyıllarca birçok istilaya uğramış, birçok kültüre medeniyete ev sahipliği yapmış Trakya’nın kadim kenti, Kırklareli. Güler yüzlü insanı ve kültürüyle tam bir şenlikti Kırklareli” diyense Nurhan Uslu. Manşet haberin ayrıntılarını köşesinden okuyabilirsiniz.

 

Deniz Özen Başaran ise bu defa Türkan Saylan Kültür Merkezi Kültür Koordinatörü’ne uzatıyor mikrofonunu, “Maltepe’de bir Frankofon: Ayşe Sipahioğlu” diyerek.

 

Tamer Levent, “Bir aklın ortak adı” başlıklı yazısında yeni kitabını eline alıp hissettiklerini paylaşıyor bizimle köşesinden.

 

Şirin İnci yine nefis bir yorum paylaşıyor bizlerle.Süleyman Karaahmet’in yazdığı, Gökhan Soylu’nun yönettiği1806 Laveyn oyununu Ankara Tatbikat Sahnesi’ndeizleyip “Şeytan kimi kez saklar kendini” diyerek değerlendirmiş. Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Sahnesi alt salonunda, gençlerin tiyatrosunu ise Serkan Fırtına izleyip yazmış “Aydın’lı gençlerden büyük başarı” diyerek. Adana’ya tiyatroyu ve gülmeyi sevdiren,herşeyini memleketine ve tiyatroya adayan tiyatro adamı Akil Yıldırım diyen isim Gökhan Yener. Tiyatro Mavra hakkında ki söyleşi yine sizler için gazetenizde.

 

Halit Karaata “Xua-xua’nın Fablı” derken, Yard. Doç. Dr. Rasim Aşın ise “Çocuklar tiyatronun merkezinde sahneye çıktı” dedi. Tiyatro İN’ in bu sezon sahneye koyduğu Mehmet Birkiye yönetimindeki Akciğer adlı oyunu değerlendiren ise Yaşam Kaya oldu ‘Akciğerinize kadar işleyen gelecek kaygısı!” başlıklı yazısıyla.

 

Turgay Girgin “Eğitimde dramanın iki mucidi”, Mehmet Nurkut İlhan “Devlet Tiyatroları Ankara 13. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’nin ardından”, Mehtap Temiz “Dünyayı yüreğiyle bakan çocuklar kurtaracak”, Müfit Semih Baylan “Trabzon’dan Haberler”, Gökhan Yener “Tiyatro Sufle”, Yard. Doç. Dr. Rasim Aşın “Meslek Tiyatroları Bursa Osmangazi’de buluştu”, Prof .Dr.Ömer Adıgüzel “Sevinç Sokullu ve Yaratıcı Drama”, A.Kadir Bozkurt “Emek Unifest; Peki şimdi ne olacak?” yazılarıyla, Cevdet Bayram ise “Cihan Çakar ve çember” başlıklı söyleşisiyle bu ay gazetenizde.

 

Nurhan Uslu “Daha yaşanılır bir dünya için sanata evet ve Tamer Levent” derken öte yandan da Dünya Çocuk Oyuncuları’nın kurucusu Fikret Terzi ile yaptığı söyleşisi “Hayali Fikret Çelebi Ramazanda Karagöz’ü Çocuklarla Buluşturuyor” ile bizimle. Yetkin Yüksel “Anadolu’da Tiyatrolar ve Festivaller” derken, Gülşah Özdemir Koryürek ise “Baharda açan Festivaller: Ayvalık Tiyatro Festivali ve Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali” dedi.

 

“EthosAnkara Uluslararası Tiyatro Festivali” 01- 11 Haziran da Ankara seyircisine 11.kez “Merhaba” diyor. Ayrıntılı program ise bu ay gazetenizde.

 

9-16 Haziran’da Konak Belediyesi hepimizi,“7. Uluslararası Mehmet Ulusoy Sokak Tiyatro Festivali”nedavet ediyor. Sokak oyun gösterilerinin yanı sıra atölyeler , söyleşiler ve tiyatro oyun müzikleriyle Konak şenlenecek.

 

Devlet Tiyatroları , “Merakla beklenen 2017- 2018 Sezonuyla, Ekimde yeniden sahnede” diyerek sezona veda ediyor.

 

Her ay olduğu gibi bu ayda ülkenin bir çok yerinden tiyatro haberleri, yeni çıkan kitaplar, oyunlar ve oyuncular gazetenizde. Nerede tiyatro varsa gazeteniz de orada. Okuru olun, sizin de haberiniz olsun.

 

Tiyatro gazetesi aboneliği için

www.tiyatrogazetesi.net

Gazetenize tüm Kitapsan, Mephisto Kitapevlerinden ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.

0212-6218187