Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Tiyatro Gazetesi bu yıla 69. Aralık sayısı ile veda ediyor.

 

Bu yılın son sayısında manşet Zekeriya Hocalar'a ayrılmış. Gazetemizin genel yayın yönetmeni Nazif Uslu 'Tiyatro Sanatı Ruhumuzu Onarır' diyerek, toplumca aldığımız yaralar için adresi Tiyatro olarak gösteriyor. İlk sayfa haberlerinden birisi de her sene bu zamanlarda dağıtılan Anadolu Tiyatro Ödülleri. Tiyatro gazetesinin 3. kez düzenlediği ödül töreni 23 ocak 2017'de gerçekleşecek. Berat Beyoğlu'nun'Frankenstein'Kerem Alışık başlıklı söyleşisi ve Gülşah Özdemir Koryürek'in 'Söylemesi  bile zor; Kadın Ölüleri' başlıklı yazılarının girişlerini okuyabilirsiniz. Orçun Masatçı 'Siz Yanmayın' başlıklı yazısıyla İzmir Devlet Tiytrosu yapımı Yanık'dan bahsediyor.

Nurhan Uslu bu ayki gazetede 'Lokman Hekim ve Şahmaran Efsanesi Adana Şehir Tiyatrolarında' derken, Avni Rakop 'Samsun Sanat Tiyatrosu:Gölgesinde Çınarın' diye seslendi okura. Tiyatro ve Biz köşesinin sahibi Tamer Levent ise Ödenekli Tiyatroların ve Ödenekli Sanat kurumlarının önemiinden bahsederken, Şirin İnci'Yüreklerini sabaha Ekenler karanlığın Ötesinden Gelen Sesler' dedi bu ay.

Serkan Fırtına Nazif Uslu'nun yazdığı kitabını köşesine taşıyarak şu başlığı kullanmış:'Oyun yazarlığına yepyeni bir soluk:Hakikat Erleri Börklüce Mustafa'. Halit Karaata 'Bizim Ölülerimiz' derken, Katıp'in sesine ses ver baslıklı haberde Samsun Gazi Sahnesi kapanmasın eylemi ve ardından yaşananlar var. Turgay Girgin 'İnanç Tanrı Değildir', Tuğba İlmaz 'Tiyatro Frankfurt Türk Yazarların Oyunlarıyla Sahnede', Yaşam Kaya 'Kadının Tarihsel Hükmü, Erkeğin Çaresizliği', Burak Timorci 'Islak Fanile', ve A.Kadir Bozkurt ise 'İbiş'in Rüyası ve Geleneksel Tiyatroya Veda' başlıklı yazılarıyla bu ayki gazetede sizlerle.

Hayati Özen bu ay Mehmet Yılmaz ile söyleşmiş. Başlık: 'Mehmet Yılmaz ile Sanata Evet'. Çiğdem T. Özçelik 'Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, Ayyar Hamza Ve...' başlıklı yazısıyla seslenirken okura, Erhan Özçelik ise Tiyatro İnsan köşesinden 'Hiçten hiç çıkar...Bir şey söyle...' diye seslenmiş. Ersin Yeniceli 'Korkumuzdan mıdır? Yoksa bir eksiklik mi?'ve Çiğdem T. Özçelik ' Sanat ile Aşk ile Çocuk ile Oyun ile Düş ile' derken, Berat Beyoğlu ise bir söyleşiyle huzurlarınızda 'Görmeyeri'nden Yeni Oyun: Çekim. Bizi Hayatta Tutan Şey Yerçekimi Çünkü' dedi.

Bu arada Berat Beyoğlu'nun'Frankenstein'Kerem Alışık başlıklı söyleşisinin girişi ilk sayfadaydı. Bu nefis söyleşi tüm ayrıntılarıyla gazetenin son sayfalarında sizleri bekliyor. Sadece verdiğimiz bu haberler değil çok daha fazlası bu ay ki gazetede.

Bir çok kurumun etkinlikleri Tiyatro dünyasından haberlerin yer aldığı Aralık sayısını kaçırmayın. Yepyeni bir yıl geliyor. 2016 hem memlekette hem de bireysel olarak çok tatmin edici değildi sanırım ki mutsuzluklar çoğaldı. Her şeyi onaran Tiyatro ise yeni yıldan dileğimiz daha çok Tiyatro o halde.

Belki gülümseyenlerin sayısı çoğalır. Daha çok Kültür-Sanat daha çok Tiyatro diyerek yeni yıl da görüşmek üzere diyoruz. Gazeteniz eksik olmasın.

Tiyatro gazetesi aboneliği için

www.tiyatrogazetesi.net