Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Hadi gülümse, bulutlar gitsin...

 

Eylül, tüm görkemiyle burdayım derken, sonbahar rüzgarları yüzümüze dokunup geçiyor.  

Tiyatro Gazetesi’nin eylül sayısı ise tüm heyecanıyla siz okurlarını bekliyor. Eylül 66. sayısı huzurlarınızda.

  

 

Bu ayki gazetemizin ilk sayfası güzel bir haberle başlıyor. 'Kaynaklar'da köy tiyatrosu kuruldu.' 

Genel Yayın Yönetmeni'miz Nazif Uslu’nun 'Cadı Kazanı' başlıklı yazısıyla devam eden gazete de Nurhan Uslu ise 'Kocaeli Şehir Tiyatrosu 20. Yılına Bernard Shaw'ın Jeanne Darc'ı ile girmeye hazırlanıyor' diyor.  Ve sizler için Uslu, Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Çevik, Oyunun Yönetmeni Muzaffer Aksoy ve Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Fatih Sevdi ile bir sohbet gerçekleştiriyor.  

Şirin İnci, yaz akşamlarının birinde Kadıköy Tiyatro Festivali'nde izlediği Tiyatro Kedi yapımı Ölü Ozanlar Derneği'ni izleyip yorumlarken, Cem Düzova ise 'Van Devlet Tiyatrosu “Hıdrellez” adlı oyun ile prömiyerini yapacak' diyor. 

Tamer Levent, Tiyatro ve Biz köşesinde bu ay, 'Meydanlarda buluşsak, sabahları drama alıştırmaları yapsak' önerisinde bulunuyor okura. Gülşah Özdemir Koryürek Vedat Türkali'yi anlattığı yazısında 'Gerçek ölmez dostlar' diyor. Serkan Fırtına 'Kubrick'in Şifreleri çözülüyor' derken, Deniz Özen Başaran 'Kimsenin kimseye gözü değmiyorsa, şiir niye?' diye sesleniyor okura. 

Halit Karaata 'Parsa spekülasyonu', Yaşam Kaya 'Gerçek Bir Seri Katille Yüzleşmeye hazır mısınız?', Mehmet Nurkut İlhan 'Sen gideli 2 yıl oldu can biraderim ikizim Aykut' diye sesleniyorlr Eylül sayısında Tiyatro Gazetesinin. 

Ayrıca Mehmet Nurkut İlhan 'Yaşamdaki Drama Bestecileri başlığıyla paylaştığı bir söyleşiyi de buluşturuyor okurla. Söyleşi ise bu uğurda emek harcayan Mehtap Temiz ile. 

Erdoğan Eğmen, 'William Shakespeare aslında bir müneccimdir', A.Kadir Bozkurt '2500 yıllık ders; Antigone', Çiğdem T. Özçelik 'Maltepe Atölye Sanat ve Düdüklüde Kıymalı Bamya ile yeni sezona Merhaba', Adnan Tönel ise 'Demokritos ve Herakleitos' başlıklı yazılarıyla yer aldılar bu ay gazetede. 

Tuğba İlmaz '1961'de Sirkeci-Münih treniyle başlayan bir hikaye' başlıklı söyleşisini Atilla Cansever ile yapıyor sizler için. 

Büşra Elmaskaya 'Efeler Halk Eğitim Merkezi Genç Tiyatro Ekibi ''Naaş-ı Muhteremler'' ile perde diyecek' ve 'Efelerli miniklerin ilk sahne heyecanı' başlıklı yazılarıyla, Çiğdem Kiper ise 'Ölümünün 400. Yılında Shakespeare', Turgay Girgin 'Eleştiri Üzerine', Yard.Doç.Dr. Rasim Aşın ise 'Cezaevlerinde Tiyatro Eğitimi' başlıklı yazılarıyla bu ay sizlerle. 

'Borusan Oto Dolmabahçe Sahne' başlıklı söyleşiyi Berat Beyoğlu Burak Tuna ile yaparken, Beyoğlu 'Tiyatro Keyfi' başlıklı bir başka söyleşiyi ise Kemal Başar ile yapıyor. Hayati Özen 'Bursa Devlet Tiyatrosu', Nurhan Uslu 'Yarın Oyuncuları'ndan Çakırcalı Mehmet Efe'yi de anlattığı bu sayıda, ay'ın anlamını ise arka kapakta Mask-Kara Tiyatrosu özetliyor bir Refik Durbaş şiiriyle: 'Barış Koyun Çocukların Adını' diyerek. Biz de sesleniyoruz 'Ey Barış neredeysen çık gel artık memleketimize!'  

Tiyatro'dan haberiniz olsun istiyorsanız tüm bu haberler ve bir çok tiyatronun sezona hangi oyunla gireceği haberleri Eylül ayı sayısında sizlerle. 

Tiyatro Gazetesini edinmeyi unutmayın. 

www.tiyatrogazetesi.net