Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Tiyatro Gazetesi’nin ağustos sayısı çıktı.

 

DARBELERE İNAT YAŞASIN SANAT! 

 

Tiyatro Gazetesi’nin ağustos sayısı çıktı. Gazete, ağustos 65. sayısı ile okuyucusuyla.

‘’Memleket isterim

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

 

Memleket isterim

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

 

Memleket isterim

Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;

Kış günü herkesin evi barkı olsun.

 

Memleket isterim

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;

Olursa bir şikâyet ölümden olsun.’’

tarifindeki gibi Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘Memleket istiyoruz’ hepimiz. Kavganın gürültünün yerini barışın ve sanatın aldığı. Bu yüzden de hepimiz aynı istekle bağırdık ‘Darbeye hayır’ diyerek. Güzel günlerin çocuklarımıza kalacağı umuduyla yine ısrarla sanat diyoruz elbette. Bizi büyütüp yeşertecek olan sanat…

Yaz sıcaklarına bir rüzgar da Tiyatro Gazetesinden o halde serinlemek için. Ağustos ayı manşetimiz ‘Düşünüyoruz o’halde varız.’ Tiyatro Gazetesi Yayın Kurulu’ndan  memleket ahvaline dair birkaç kelam…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ‘Darbeye Hayır, Demokrasiye Evet’ dedi. İlk sayfamızda yer verdik.

Genel Yayın Yönetmenimiz Nazif Uslu’nun yazısıyla başlıyoruz sayfaları çevirmeye. Uslu ‘Yankee Go Home’ diyor yazısında. Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Yürütme Kurulu ‘Darbelere İnat Yaşasın Sanat’ diyor.

Paylaşmanın, yalan söylememenin ve güvenin işlendiği oyun ‘Hayvan Çiftliği’ ise minik tiyatroseverler için İzmir’de Tiyatro Eylül tarafından sahneleniyor ve yeni sezonda çocuklarla buluşmayı bekliyor.

Çocuklar için sil baştan yarattığımız koca bir masal dünyası için gerekli ilk malzemeler,  Çocuk Oyunları. Onlar Tiyatroyu severse, kötü insan olmayacaklar, bunu biliyoruz. O halde sizi yormayalım. Zaten bir koca kış düzgün çocuk oyunu aramakla geçen hafta sonlarınıza bir kolaylık bizden olsun. Minikleri Shakspeare ile tanıştıralım mı? Mask-Kara Tiyatrosu, yeni sezonda Shakespeare'den Nazif Uslu'nun Fırtınası'nı çocuklar için Sahneye taşımışlar. Üstelik oldukça iddialı bir kadroyla. Gerisini merak edenler buyrun gazetemizi okumaya.

İzmir Urla’ya sadece yüzmek için değil festival için de gidin. 5 yıldır devam eden Urla toprak sahne Tiyatro festivaline tam 17 ekip katılıyor ve tüm oyunlar ücretsiz. Urla sokaklarında karşınıza bir oyun çıkabilir ve siz de oyuncu olarak yer alabilirsiniz. Bu Festivalde Köyler Sahneye, Sokaklar

Tiyatroya, Mahalleler Sanata Doyacak !

Tamer Levent bu ay Tiyatro ve Biz köşesinde bizlere ‘’Öfke Kontrolünde Sanat’ın Önemi’’nden bahsetti.

Edep’iyat Krallığı başlıklı yazısında Turgay Girgin ise söze Bir varmış Bir yokmuş diye başlıyor ve Claudius’dan bahsediyor.

 

Tiyatronun Oscar'ları NewYork'ta düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Geceye "Hamilton" oyunu damgasını vurdu. Tony Ödüllerinin tam listesi gazetenizde.

Akün Sahnesi’nde Ankara  Deneme Sahnesi’nin “Kardeşlik Töreni  Samah” gösterisini izleyen Şirin İnci Samah ekibinde 34 yıl boyunca emek veren Yusuf Sağlam ile konuşmuş. Keşke meydanlarda insanlar ruhlarını öldürmek yerine danslarla arındırabilse dilekleriyle başladığı söyleşisi için buyrun okumaya.

Halit Karaata bu ay bir eleştiri yazısıyla sesleniyor okura ‘’Tiyatro nedir ne değildir?’’diyerek. Her gördüğünüz şeye, bu tiyatrodur deyip atlamayınız diye de uyarıyor.

Büşra Elmaskaya Kuşadası Belediyesi Kadın Tiyatrosu Oyuncuları tarafından hazrlanan “İdeal ve İnsanlık” adlı tiyatro oyunundan bahsettiği yazısının yanısıra, Nazillili tiyatro ekiplerinden Naz Tiyatro Topluluğu’nu anlattığı bir başka yazıyla daha seslenmiş okuruna.

Serkan Fırtına Tiyatro sezonu öncesi yerli oyunlarımız derken, Erdoğan Eğmen Tiyatro Köyü faaliyetlerinin bu yıl dördüncüsü düzenlendi diyerek Samsun’da ki herkese selam diye  seslendi tiyatroseverlere.

Erhan Özçelik renklerle tasvir ettiği düşünü ‘Tuhaf bir oyun’ başlığıyla kaleme almış.

A. Kadir Bulut ’’Üç sezondur İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen ‘Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli 'adındaki oyunum, darbelerin sıkıntılarını yaşayan ülkelerin birinde geçiyor’’ diyerek oyununa ve son günlerde yaşadıklarımıza spotu tutuyor.

Metin Boran, “Güneşin Sofrasında – Nazım İle Brecht” oyunundan bahsederken, Genco Erkal’ın Nazım’ın şiirleri ve Brecht’in metinlerinden seçtiği ve özenle düşünüp kotardığı müzikli bir oyun diye bahsetmiş. Ayrıntılar yine gazetenizde.

Çiğdem Kiper Talimhane Tiyatrosu tarafndan sahnelenen “önce bir boşluk oldu kalp gidince, ama şimdi iyi” oyunundan bahsediyor.

 

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği tiyatro oyunu yarışması ayrıntılarıyla bu ayki gazetenizde.

Gülşah Özdemir Koryürek ‘’Yaşama biçimi üretmek olanlar, varlıklarını üretimleri ile sorguluyorlar. İşte o yüzden yazıyoruz ve varız demek geldi içimden.’’ diyerek  15.Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali ve Tiyatro Gülgeç’ten bahsediyor bu ay gazetede.

Çiğdem Özçelik  ‘Doğum gününde Mazlum Kiper’e vefa’ diyerek bir güzelleme sunmuş bizlere. Dramatik-Sıfırdan Yayınlarının çocuk oyunları kitapları bilgileri de bu ay ki gazetenizde.

İBB Şehir Tiyatroları’nda görevli aralarnda Sevinç Erbulak ve Kemal Kocatürk’ün de olduğu çok sayıda oyuncu ve yönetmeni görevden uzaklaştırdı. İştisan’ın mesajının da yer bulduğu bu haber de yine ayrıntılarıyla bu ay ki gazetenizde.

CHP Şile kadın kolları sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir tiyatro oyunu sergiledi: Dut Ağacı başlıklı haber ve Ed Harris’in biyografisinin de yer aldığı yazı tiyatroseverler için.

 

Örsan Gürkan Aplak ‘Taşra bir kaç kişi ve pratik meseleler’ başlıklı yazısıyla okura seslenirken,  Yusuf Aykut İlhan 2. Yıl anma gecesi’ne dair de ayrıntılar gazetenizde.

Yaşam Kaya bu ay ki köşesinde bizlere Fırat Tanış ve tek kişilik performansı ‘Gelin Tanış Olalım’dan bahsediyor. Özdemir Nutku ise dünyaca ünlü İngiliz yazar William Shakespeare’in  kadın olduğu iddiasından bahsederken bu iddiayı içeren kitabı ve yazarını anlatıyor.

UNESCO Kültürel Miras Taşıyıcısı Unvanlı Usta Kukla Sanatçısı Cengiz Özek’in Genel Sanat Yönetmeni olduğu 19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 13-30 Ekim 2016’da dünyanın en iyi kukla gösterilerini İstanbul’a getiriyor. Program gazetenizde.

Ümit Görgülü bu ay ki yazısında ‘Oğluma yemin’diye seslenmiş dünyaya. Hayata bakış açısının da altını çizerek. Öte yandan bu ay ki gazete de Yeşilçam Sinema Emekçileri Vakfi (YESEV) ‘den bir müjdeli haber de veriyor Görgülü. Bodrum'da sinema emekçileri ve sanatçılara hizmet verecek bir huzurevi yapılacağını belirttiği yazısıyla da sesleniyor okurlarına.

Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneğinden bir manifesto: ‘’Halkımızı köleleştirmek isteyen tüm darbelere hayır’’ OYÇED’in sözcükleri tiyatroseverler için.

Ve son bir haber de Seferihisar’dan. 10. Türkiye Tiyatro Buluşması’na dair tüm ayrıntılar bu ay ki gazetenizde.

Ve perde! demeye şunun şurasında ne kaldı. Hazırlıklar değerlendirmeler ve tiyatro haberleriyle gazetenizi almayı unutmayın. Bizden söylemesi.