Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Karpuz kabuğu düştü denize... Yaz geldi!

 

Tiyatro Gazetesi’nin haziran sayısı çıktı. Gazete, haziran 63. sayısı ile okuyucusuyla. Yaz ayı nedeniyle, Üniversite ve Çocuk eklerimizin yayınına ara vermiş bulunmaktayız.

Eklerimiz Ekim ayı itibariyle çıkmaya devam edecek. Öncelikle siz okurlarımıza bunun duyurusunu yapalım.

Yıldızlar altında tiyatro izlemenin keyfini bu yaz da çıkarabilirsiniz. Gazetenin manşeti ‘Harbiye Açıkhava Yaz Oyunları Başlıyor.’ Tiyatro sezonu bitiyor diye düşünebilirsiniz, lakin ‘’Yaz Oyunları’’, açık hava oyunları ve festivaller sizlerle. ‘Mersin’den Türkiye’ye örnek bir proje: Düşlerime dokunma’  ve ‘Antalya Şehir Tiyatroları’ gazetenin ilk sayfa haberleri.

Nazif Uslu epeydir festival takibine devam ediyordu. Bu ay sizler için ‘Tiyatro Festivali’mi dediniz?’ başlıklı yazısıyla değerlendirmelerini sunuyor.

Avni Rakop ‘’Samsun’da, geleceğin umudu, umut sizsiniz’’ diye seslenirken okurlarına, bir başka yazısında da Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Öğrencileri tarafından düzenlenen Kukla gösterisini değerlendirdi. Nurhan uslu ‘Taj Express sanatseverleri büyüledi / Devlet Tiyatroları, Antalya 7’nci Uluslararası Tiyatro Festivali’ derken, bu ay ki bir başka yazısında da Ferhan Şensoy’un kavuğunu devretmesini yazdı. Büşra Elmaskaya ise gazete de ‘Aydın Gençlik Merkezi Tiyatro Topluluğu’ndan Tiyatro Festivali’ yazısıyla okura seslendi.

Tamer Levent bu ay gazete köşesinde ‘Kötü çirkin yanlış’ derken, Şirin İnci ‘Yolda Kalan Umut’, Ceren Olpak ise ‘Eleştiri Neyi Gizlemez?’ diye sordu.

Gülşah Özdemir Koryürek ‘Küçük salonda doğan büyük dünyalar’ ve ‘Y Kuşağı çocukları ve Tiyatro Gülgeç’ ile seslenirken okura, Halit Karaata ‘Ne dersen de, asit yapar ağzında’ dedi. Serkan Fırtına ‘Hamlet Geri Dönüyor’, Latif Acarlıoğlu ise ‘Kolera Sokak’ta Bir Ağır Roman’ dedi yazısında.

Erhan Özçelik bu ay ki köşesinden ‘Seyir Kültürü ve Tiyatrolarımız’ diye seslenirken okura, Yard. Doç. Dr. Rasim Aşın, ‘Tiyatro Sanatçıları Dionisos Tiyatro Şenliği için Salihli Sardes’de buluşuyor!’ haberini verdi.

Hayati Özen ‘Bursa Sanat Tiyatrosu’ ile Mehmet Nurkut İlhan ise ‘Oğuz Tansel 101’ ile yer aldı bu ay ki gazete de. Öte yandan bu ay ki gazete de röportajlarında bolca Mehmet Nurkut İlhan imzası var. Bombus Sanat Merkezi’nden Murat Kemal Kaya ve Ferhat Şahin Kaya ile konuşan yazar bir başka röportajında da Ankara Komedi Sahnesi Sincap Çocuk Tiyatrosu’ndan Ali Okyar ile görüştü. Keyifle okuyacağınız söyleşiler bunlar.

Cenk Behram Su ‘Aydın Efeler İlçesinde Tiyatro Adına Büyük adımlar atılıyor’ derken bu sayıda, Çiğdem T. Özçelik ise ‘Hayat & Emin Olcay ile Atölye Sanat üzerine’ diye seslendi okura.

İhsan Gümüşten ‘Batman Tiyatro Festivali ve içimizdeki İrlandalılar’, Metin Boran ‘Bir sahne Eylemi Godot’yu Beklerken’, Yaşam Kaya ‘ Secret Face - Gizli Yüz 'Sinematografik' Arayış Öyküsü’, Ertan Aksu ‘Beyaz Yalanlar’, ve Çiğdem Kiper ‘Sürünün bir parçası olmak kabileler’ ile seslendi okurlarına.

Bir röportaj da Ceren Olpak’tan geldi bu ay.Tarık Günersel’le yeni oyunu Portreler ve Sanat Üzerine’ diyen Olpak’ın yanısıra, bu ay gazete de  Dr.H.Serhan Sarıkaya ‘ETHOS Tiyatro Festivali Komite Başkanı olarak 10. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’ni yazdı.

Riyadhan Kartal ‘Erdemli Belediyesi Şehir Tiyatrosu’ndan 3 oyun birden’ derken, İbrahim Kaşdaş ‘Tiyatro Karnaval’ ve ‘Mustafa Kemal Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (TiT) 2. Ulusal Tiyatro Festivali’ni değerlendirdi. Turgay Girgin ‘İzmir Kitap Fuarı’, İzel İşlek ‘Tiyatronun peşinde: Birleşik Krallık’taki sıradışı sahneler’ diye seslendi okura bu ay ki gazetede.

 

Sıcaktan bunalmayın, bir gazete alın, Tiyatro’ya gidin. Göreceksiniz, ruhunuzun serinlediğini.

Biz diyoruz ki bu yaz da Tiyatrosuz ve gazetesiz kalmayın!

 Tiyatro Gazetesi Yayın Kurulu

www.tiyatrogazetesi.net