Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Sanatı yapanlar yasaları yapanlardan daha güçlüdür.

 

Tiyatro Gazetesi’nin mayıs sayısı çıktı. Gazete, Mayıs 62. Sayısı ile okuyucusuyla. Küçük Harfler Büyük Düşler adını taşıyan ‘Çocuk Gazetesi’ eki ve Üniversite eki ise yine sizler için dopdolu.

Mayıs ayının ilk günü Oyuncular Sendikası alanlardaydı. İşçi ve emekçilerle birlikte onlarda ''Başrol Dayanışmanın'' diye bağırdılar. Tiyatro gazetesi'nin bu ayki manşet haberini Nazif Uslu hazırladı.

Mayıs'ı alanlarda karşılayan oyuncular, sahnede de hayatı anlatmaya devam etti. 'Karşıyaka Belediye Tiyatrosu, 20. yılında izleyici rekoru kırdı' başlıklı haber ise ilk sayfada bizi karşılıyor.

39. Uluslar arası Giresun Aksu Festivali bünyesinde 22. Uluslar arası Fevzi Bayazıtoğlu Tiyatro Günleri’ne dair tüm ayrıntılar da ilk sayfa da sizlerle.

Nazif Uslu 'Sanat uzun hayat kısa' başlıklı yazısında İzmir'den Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu'nu anlattı. Yaptığı değerlendirmelerle yönetmeninden oyuncusuna grubun tarihçesini de aktaran Uslu, 8. kez düzenlenen Menemen Tiyatro Festivalinde idi. Festival izlenimleri de yine bu ayki sayısında gazetenin. Festival demişken, Hayati Özen'de bu ay ki gazete için 5. Nilüfer Tiyatro Festivali'ni anlatırken, öte yandan Bursa Devlet Tiyatrosu oyunu olan 'Uysal yurttaş projesi'ni izleyip değerlendirdi.

Tamer Levent ise köşesinde okurlarına bu ay Sadri Alışık Tiyatrosu yapımı olan Guguk Kuşu'ndan bahsetti.

Şair Cenk Gündoğdu’nun 2011 yılında yazdığı 'Radyonun İçindekiler' oyunu bu kez tiyatro sahnesinde. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen oyunu Şirin İnci yorumladı.

Tutuklu Akademisyenler için Bakırköy Kadın Cezaevi ve Silivri Cezaevi önünde tiyatro oyunu sahnelendi. Berat Beyoğlu oradaydı.

'Stendhal Sendromu' başlıklı yazısıyla Ceren Olpak,Van Devlet Tiyatrosu "Albayın karısı ile Aydın'da'' başlıklı yazısıyla Büşra Elmaskaya, ''Ya cennet başa ya cinnet leşe'' başlıklı yazısıyla Halit Karaata, “Ben ki Abdülcanbaz ve Efruz Bey” ile ise Serkan Fırtına bu ay ki sayıda okurlara seslendi. ''Okur Yazar Arar Bulur Tiyatro'' başlıklı yazısıyla Erhan Özçelik dikkatleri sektör içine çekerken, Çiğdem Özçelik ise tiyatro severler için ''İstanbul Halk Tiyatrosu ve Ordu'da Alevli Günler'' başlıklı yazısı ile seslendi tiyatroseverlere.

Cengiz Korucu ile ''Devlet Tiyatrolar’nın dünü, bugünü ve yarını üzerine söyleşi'' dizisinin 24. bölümü mayıs sayısında. Yine Kübra Yüzüncüyıl, Cengiz Korucu ile söyleşti.

''İffetli ve de namuslu erkeklerin 'Tersine Dünya'sı!'' Yaşam Kaya 'nın bu sayıda yer alan yazısı.

''Demek sen de yoksun artık Çetin hocam'' başlıklı yazısıyla Erhan Özçelik yitirdiğimiz Çetin İpekkaya'yı andı bu ay.

''Şamani, Ortaoyunu ve Oğuz Atay kavşağında Erhan Tuna ile Oyunculuk Üzerine söyleşi''sini ise Bülent Arslan yaptı.Tuğçe Özyüzgen ile Duygu Yönetimi ve Farkındalık üzerine yapılan söyleşi ise bu ay gazetede yine sizlerle.

Erhan özçelik bu sayı da yeni bir mekandan da bahsetti ''Ordu'da yeni bir mekan, Tiyatroda'' başlıklı yazısıyla.

Kadir Bozkurt ''Oyunun Oyunu'' derken, Hasan Çakmak ise ''Nazım’ın izinde: Varna'', İbrahim Kardaş, ''Tiyatro Karnaval 'Komşu köyün delisi' ile sezon sonunda prömiyer gösterisini yaptı'' başlıklı haberiyle bu sayıda sizlerle.

Riyadhan Kartal, ''Toroslar Belediyesi Şehir Tiyatrosundan bir klasik, Keşanlı Ali Destanı'' derken, Bülent Aslan ise ''32. Genç Günler istanbul’la Buluşuyor'' dedi.

 

Bu ay gazetenin Tiyatro Üniversite ekinde ise manşet ''Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Liselerarası Tiyatro Festivali'nin 11.sini gerçekleştirdi''.

Tuğba İlmaz'ın ''Eleştiri, bir tiyatro bilimidir'' başlıklı söyleşisi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Bölüm Başkanı Kerem Karaboğa ile.

Berat Beyoğlu, Şehir Tiyatroları emekçileriyle görüştü bu ayki sayıda. ''Şehir Tiyatroları ve 100. yıl Darülbedayi Atölyesi'' başlığı altında sevdiğiniz sanatçıların görüşlerini bulacaksınız.

''Beykent 2. Sanat Günleri'nde; Yastık Adam ve Fo'nun Kadınları''nı ise Bülent Arslan üniversiteli okurlar için yazdı.

Büşra Elmaskaya ''ADÜ Tıp Oyuncuları perdelerini açtı'' derken, Nurhan Uslu, ''Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü'' başlıklı söyleşisinde, usta yönetmen Faik Ertener ile görüştü.

 

Mayıs sayısının bir eki de her sayıda olduğu gibi Tiyatro Çocuk Gazetesi.

''Akbank Çocuk Tiyatrosu izleyicilerini 'seksen günde dünya turu'na çıkarıyor'' manşeti ise Nurhan Uslu'dan bu ay.

Ekin Türkantos Nedim Saban'la konuştu. Nedim Saban; Sadece Çocuk Tiyatrosu Yapmak İsterim dedi. Şirin İnci ''Sevgi dili üzgün ağaçlar ülkesi'' ile, Çiğdem Özçelik ise ''Çocuk gelişiminde tiyatro ve dramanın önemi'' ile varlar çocuk ekinde. Emre Işık ''Bursa'lı çocuklar için 'pisi pisi müzikali''ni yazdı. Riyadhan Kartal ''Umudumuz çocuklar, Mersin’de umutları yeşerten bir proje: Köylü çocuklar sanatla buluşuyor '' başlıklı yazısıyla bu ay sizlerle.

Gülşah Özdemir Koryürek, ''İstanbul Şehir Tiyatroları: Piti'' derken, Büşra Elmaskaya ''Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği OYÇED Başkanı Nazif Uslu Aydın'daydı'' dedi.

Birçok kurum ve kentten tiyatro haberlerinin de yer aldığı Tiyatro gazetesine abone olmayı ya da istemeyi unutmayın.

Biz diyoruz ki bu bahar da Tiyatrosuz kalmayın!