Tiyatro Gazetesi

HABERLER

DRAMATİK YAYINLARINDAN SON ÇIKAN 7 KİTAP

DRAMATİK YAYINLARINDAN SON ÇIKAN 7 KİTAP

  ŞANSLI KÖPEK

Tiyatro Oyunu

Yazar: Halit Karaata

Yeni metin ve yeni tiyatronun yepyeni bir örneği olan ‘Şanslı köpek’ savaşın, ekonominin ve insanın dizayn edilişini bize farklı bir biçimde sunuyor. Usta yazar Halit Karaata bizi şaşırtmaya devam ediyor. Şaşıracaksınız ve heyecanlanacaksınız.

Dramatik Yayınları/ Basım Yılı 2016, Sayfa Sayısı 80, Fiyatı 15 TL, Karton Kapak, 2. Hamur,

ISBN  978-605-83583-6-2

 

 

TOPLU OYUNLAR 1

SÜPER TUTSAKLIK – VİRÜS GEZEGENİ

YAZAR: SERKAN FIRTINA

Tiyatro Oyunu

Yazar, yönetmen ve tiyatro eğitmeni, Serkan Fırtına’nın, Dramatik Yayınları tarafından yayınlanan Toplu Oyunlar 1 kitabında “Süper Tutsaklık” ve “Virüs Gezegeni adlı tek perdelik iki oyun yer alıyor.

Kitapta ilk oyun Süper Tutsaklık, Süper kahramanların, tükenmişlik sendromu ve öğrenilmiş çaresizlikle baş başa kalmalarını konu alan, kahramanlık kültürünü eleştirisinin merkezine alan absürd bir komedi.

İkinci oyun Virüs Gezegeni ise, dünyanın sonuna yönelik fantastik öğeleri de içinde barındıran bir absürd komedi örneği. Uzaylı bir profesör ve öğrencileri kayıp gezegen dünyadan arta kalan iki kişiyi inceleme altına alırlar. İnsanlığa uzak açıdan yaklaşan, eleştirisini kara komedinin sınırlarında gezdiren bir oyun.

Dramatik Yayınları/ Basım yılı 2016, Sayfa Sayısı  48, Fiyatı 10 TL, Karton Kapak, 2. Hamur,

ISBN  978-605-83583-2-4

 

 

 

ÇATLAKLAR OTELİ

Var mısın? Yok musun?

YAZAR: METİN GÜLER

Tiyatro Oyunu

...bir otel düşünün bütün renkli karakterleri lobisinde toplamış; gülmeyi adının başına yıldız misali yazdırmayı şiar bilerek. Çünkü hepimizin acılarının çatlaklarına sıkışmış öyküleri vardır, yankısını bekleyen kahkahalar yüklü. Çatlaklar Oteli bu acıların kahkahaya dönüşmüş hali belki de. Belki de deli yanlarımızın buluştuğu bir eğlence kumpanyası; yabancılaştırdığımız tanıdıkların kaldığı...

Dramatik Yayınları/ Basım yılı 2016, Sayfa Sayısı  56,  Fiyatı 10 TL, Karton Kapak, 2. Hamur,

ISBN  978-605-83583-1-7

 

 

 

“KADIN ÖLÜLERİ”

Tiyatro Oyunu

Yazan: CEM DÜZOVA

Cem Düzova’nın yazdığı altı anlatıdan oluşan oyunda kadınların töre, aile içi şiddet, ensest ilişkiler sonucunda öldürülmeleri veya intihara sürüklenişleri anlatılmaktadır. Tamamı gerçek öykülerden alınıp kurgulanan oyun; Kadın Derneklerine yansıyan gerçek hikâyelerin tiyatral metne kurgulanması üzerine kurulu olup, günümüzün kanayan yarası olan kadına şiddet haberlerinin arka perdesinde yaşananları şiirsel bir dille edebiyata taşımaktadır. Oyun çeşitli nedenlerle öldürülen veya intihara sürüklenen altı kadının ölüm anlarının anlatımları üstüne kurulmuş. Anlatılardaki ortak payda kahramanların ölümle biten hikâyelere sahip oluşları.

Yanı başımızda olup belki de göremediğimiz bu gerçek kahramanlar bu gidişata bir dur demek için dile gelirken, kim bilir, belki de kadınlar için hala bir umut ışığı vardır...

Oyun iki dilde Türkçe ve Kürtçe olarak yayınlanmıştır.

Dramatik Yayınları/ Basım yılı 2016, Sayfa Sayısı  56, Fiyatı 10 TL, Karton Kapak, 2. Hamur,

ISBN  978-605-83583-3-1

 

 

ÜLKENİN RENKLERİ

Çocuk oyunu

YAZAR

NURSEL ÇETİN / EŞREF KARADAĞ

Yaşlı kral tahtını, iki oğlundan birine devredecektir. Bunun için aralarında bir yarışma düzenler. Bir ay içinde, ülkenin en iyi renklerini (siyah, beyaz, kırmızı, mavi) getiren aday yarışmayı kazanıp yeni kral olacaktır. Bakalım hangisi kazanacaktır; hep sarayda oturup krallık taslamak isteyen büyük prens mi, gerçek güzelliği halkının içinde bulan küçük prens mi?

7-12 yaş grubunun soluk soluğa bir yarışma, bir macera tadıyla okuyacağı “Ülkenin Renkleri” adlı oyun, “yurdunu tanıma, araştırma ve incelemenin önemi, liderliğin gerekleri, adalet ve toplumsal düşünebilme” gibi pek çok kazanım barındırmaktadır satır aralarında.

Dramatik Yayınları / Basım Yılı 2016, Sayfa Sayısı 56,Fiyatı 10 TL,Karton Kapak,2.Hamur,

 ISBN  978-605-83583-4-8

 

KÜÇÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Çocuk Oyunu

YAZAR : NURSEL ÇETİN / EŞREF KARADAĞ

Bir grup hayvan, insanların terk ettiği tarihi bir konağın bahçesinde kendilerince bir “Küçükşehir” kurup korkusuzca yaşamaya koyulurlar.  Ancak bir gün konağın yıkılacağını, bahçesindeki ağaçların kesileceğini, yerine büyük bir bina yapılacağını öğrenirler. İnsanlara karşı koymak zor olsa da onlar ellerinden geleni yapacaklardır.  Bakalım konağı yıkılmaktan, bahçesindeki ağaçları da kesilmekten kurtarabilecekler midir?

Doğasını, kültürünü hızla yok ederek kendi varlığıyla çelişen biz insanlara sıkı bir göndermedir bu oyun. 8-12 yaş grubuna “seçim kültürü edinme, adaletin önemi, doğa ve kültür sevgisi, tarihi eserleri koruma, mücadele ruhu kazanma, yardımlaşma, sorun çözme becerisi” gibi kazanımlarla seslenir. Ancak oyun ruhundan ve yarışma heyecanından bir an olsun uzaklaşmadan kucaklar okuyucuyu.

Çocuk yazınının tanınan yazarlarından Nursel Çetin-Eşref Karadağ ikilisinin keyifli oyunlarından yalnızca ikisidir bunlar. Gerek kazanımları, gerekse pedogojik yaklaşımı açısından hem öğrencilerimizin bir roman tadıyla okuyacağı, hem de öğretmenlerimizin gönül rahatlığıyla okul tiyatrolarında oynatabileceği seçkin eserlerdir.

Dramatik Yayınları / Basım Yılı 2016, Sayfa Sayısı 64,Fiyatı 10 TL,Karton Kapak,2.Hamur,

ISBN 978-605-83583-5-5

 

 

DRAMATİK  BAHAR-2016 KİTABI YAYINLANDI!

Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği’nin Tiyatro Yazıları Seçkisi olarak hazırladığı Dramatik, Bahar 2016  kitabıyla raflardaki yerini aldı. Dramatik’in Bahar 2016 kitabı Dramatik Sahne Sanatları’nın markası olan Dramatik Yayınları tarafından basıldı ve okurlarıyla buluşturuldu.

Dramatik Bahar 2016 kitabın giriş yazısı, Nazif Uslu ‘ Yeni bir Dramatik ile Karşı Karşıyayız.’ Dosya konusu, Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ın yaşamı ve üretimleri, forum konusu ise Savaş ve Sanat olarak belirlendi.

2015 yılında sonsuzluğa uğurladığımız Karadağ’ın insan, baba, eş, sanatçı, hoca yönlerini ortaya koyan yazılardan oluşan dosya, Prof. Dr. Hasan Erkek tarafından; Umay Karadağ, Ulaş Karadağ, Umut Karadağ, Gülşen Karakadıoğlu, İbrahim Karamemet, Yard. Doç. Dr. Nedim Yıldız, Necati Şahin, Prof. Dr. Güzin Yamaner, Prof. Dr. Nurhan Tekerek, Doç. Dr.  Türel Ezici, Özgür Başkaya’nın yazılarıyla hazırlandı.

Forum başlığı olarak belirlenen Savaş ve Sanat, Tamer Levent, Halit Karaata ve Ceren Olpak’ın yazıları ile sanatın sosyal yönelimlere etkisini sorgulayan bir tartışmaya zemin hazırlayacak fikirleri doğurdu.

Dramatik Bahar 2016 Kitabının “İlk Oyun Deneyimi” başlığı Hülya Karakaş, “Çevirmenin Kaleminden” başlığı Bilge Emin, İlk Çeviri Deneyimi başlığı Dr. Yüksel Pazarkaya tarafından yazıldı.

“Çocuk Tiyatrosu” başlığı Eşref Karadağ, Yrd. Doç Dr. Rasim Aşın, M.Ümit Görgülü, Serkan Fırtına tarafından yazılan Dramatik Bahar 2016 Kitabında yine “Yeni Metinler” başlığına yer verilerek çağdaş tiyatronun değişenleri irdelendi. Yeni Metinler başlığında  Prof. Dr. Hülya Nutku ve Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun yazıları yer almaktadır.

Dramatik Tiyatro Yazıları Seçkisinin her sayısında yer alan “Gelenekten Geleceğe” başlığı ise İstanbul Şehir Tiyatroları’nın 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen Muhsin Ertuğrul Sempozyumu’na ayrıldı. Dr. Efdal Sevinçli, Prof. Dr. Hülya Nutku, Prof. Dr. Özdemir Nutku ve Burçak Evren’in sempozyum bildirilerinden oluşturulan başlık, gelenekten geleceğe uzanan önemli bir belge olarak Dramatik okurlarına sunuldu.

Dramatik Tiyatro Yazıları Seçkisinin bu kitaptaki kısa oyunları ise Ünal Akpınar ve Gülşah Özdemir Koryürek tarafından yazıldı. Ünal Akpınar’ın dörtleme olarak kaleme aldığı kısa oyunların ikincisi olan “Öteki” ve Gülşah Özdemir Koryürek’in “doğru çocuk tiyatrosu arayışları” olarak tanımladığı “Benimle Oynar mısın?” adlı oyunları Dramatik Bahar 2016 kitabında okuyucuları ile buluştu.

Dramatik Yayınları/ Basım Yılı 2016, Sayfa Sayısı184, Fiyatı 10 TL, Karton Kapak, 2. Hamur,

ISBN  978-605-83583-0-0