Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Tiyatro Gazetesi Nisan Sayısı Çıktı

 

Anlatsam şu kiraz mevsiminin  Para kazanmak mevsimi değil...

Tiyatro Gazetesi’nin nisan sayısı çıktı. Gazete, Nisan 61. Sayısı ile okuyucusuyla. Küçük Harfler Büyük Düşler adını taşıyan ‘Çocuk Gazetesi’ eki ve Üniversite eki ise yine dopdolu. Aynamızı tiyatroya tuttuk karşı duvara bahar düştü. Madem geldi Nisan, yağmurlarla birlikte festivallere yürüsün ayaklarımız. Biz başladık bile.
 
İlk durağımız Kıbrıs oldu.6. kez düzenlenen Beşparmak Tiyatro Şenliği nefis geçti. Tiyatro Gazetesi adına Nazif Uslu Kıbrıs’ta tiyatro sanatının gelişmesi için ömrünü adayan bir isme mikrofonu uzattı; Derman Atik ile söyleşisi manşette.
Kıbrıstan memlekete dönelim. Bu ay sonunda Menemen’de 8. kez festival var. Metin Güler yazdı. Adana’da ise Dünya Tiyatro Günü’nde 18. kez merhaba diyen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslar arası Adana Tiyatro Festivali oldu. Nurhan Uslu bizler için oradaydı.
Bu sayımızda Van Devlet Tiyatrosundan Şirin Ergüven ile söyleştik ki derdimiz tanıtmaktı sizlere. Tamer Levent Neden Konuşmuyoruz diye sordu bu sayıda. Şirin İnci ise Oyunun Oyunu’nu yorumladı. Ceren Olpak ‘Narcissusun Cebi’, İbrahim Kaşdaş ‘Molier Emek Sahnesi’, A. Kadir Bozkurt ‘Kuvay-i Milliye Destanı’, Halit Karaata ‘Tales’i Gördüm’, Çiğdem Özçelik ‘Aşk Grevi Kıbrıs Çatalköy’de’, Serkan Fırtına ‘Görgülü’den Cebimizde ki Cinnet’ yazılarıyla seslendiler okura.
İlayda Öncü, ‘Yarın Başka Koruda’oyununun yönetmeni Yiğit Sertdemir ve oyuncu Zeyno Eracar ile görüştü.Söyleşi bu ayki gazetenizde.
Erhan Özçelik ‘Sırtımda taşıdığım ağır yük’ derken, Avni Rakop ‘3. Samsun Tiyatro Günleri’ni yazdı. Ümit Görgülü bu ay İzmir Bornova Şehir Tiyatroları’ndan Hakan Taner Yıldırım’a uzattı mikrofonları. Büşra Elmaskaya ‘Deli Bayramı, Aydın’lı Tiyatroseverlerle buluştu’ derken, Kübra Yüzüncüyıl Cengiz Korucu ile Devlet Tiyatrolarını konuştu. Hayati Özen Bursa 3.Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’ni Tufan Emre Ünal Erzurum Devlet Tiyatrolarında ki ayrılığı Nazlı Polattaş ve Cengiz Toraman ile konuştu.
Yaşam Kaya İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Onikinci Gece’yi izleyip yorumlarken, Hasan Çakmak ‘Ama Önce Sevgi’ dedi okurlarına. Ertan Aksu ‘Andır Kalsın Kapalı Gişe Oynuyor’ derken, Gökçe Özgen ise mikrofonu İstanbul Devlet Tiyatrolarından ‘Eğer bu bir film olsaydı’ oyunu için Bilge Emin ile söyleşti.
Tiyatro Gazetesi bu ay da gençlerle buluşmaya devam etti. Ve gençler için hazırlanan üniversite ekinde manşet: ‘Sıfır bütçeli Uluslar arası Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği Başvuruları Başlıyor’ oldu. 
Büşra Elmaskaya; ADÜ Tiyatro Topluluğu Çirkinler Salonu ile perdelerini açıyor, Ahmet Tanrıkulu; Nadir Sarıbacak söyleşisi düzenlendi, Ahmet Hamdi Kılıç; Anatolia Yolu Karabük Üniversitesi Tiyatro Kulübünden Geçiyor, DEMO’dan Atakan Yalçı Tiyatromuzun İşleyişi ile ilgili Samimi Notlar, Tufan Emre Ünal AÜ GSF Sahne Sanatları Bölümünden Bir Yaz Gecesi Rüyası, Bülent Arslan Ereğli’de Sanat İşçileri ve tek kişilik Kumpanya: Merve Engin derken Gökçe Özgen ve Mehmet Serdar Çıtlakoğlu; Marmara Üniversitesi Mizah Klübünden farklı bir yorum: ‘Shakspeare Zorda’, Yaşam Kaya’ Alan Ciwan’dan Sezonun En iyi Performansı ‘Di Tuwalete De’dedi. Nedim Demir Dost Oyuncular Tiyatrosunu yazarken, Müfit Semih Baylan ise Yeni oyun Yeni Prömiyer dedi.
Gelelim geleceğimiz çocuklara. Herşeyin en güzeli elbette onların olsun. Bu yüzden de çocuk oyunları çok önemli. 
Çocuk Gazetesi Küçük Harfler Büyük Düşler de manşetine, Mask-Kara Tiyatrosu’nun Eğlence Dünyası ( Harikalar Sirki) isimli oyununu taşırken, ilk sayfada yer alan başka bir haber ise Çatalköylü çocukların Kedi ile Palyaço isimli oyunla buluşmaları.
Serkan Fırtına; Karaatadan Dokuz Çocuk Oyunu, Gülşah Özdemir Koryürek; OYÇED Çocuk Tiyatrosu Paneli Üzerine ‘Nasıl bir Çocuk Tiyatrosuna ihtiyacımız var?’, Nurhan Uslu 32. Çocuk Şenliği ve Fikret Terzi ile Çocuklar için 2 Atölye, Müfit Semih Baylan; Çocuklar için Perde, Ümit Görgülü; Tiyatro’nun Büyücüsü, Gülşah Özdemir Koryürek; iyiye Doğruya ve Güzele Giden Çocuk Tiyatrosu derken yine minikler için birçok etkinlik ve çocuk oyunu haberleri çocuk gazetesinde okurlar için yayımlandı.
Nazif Uslu’nun Genel Yayın Yönetmenliği’nde Türkiye’nin dört bir yanından tiyatro haberlerine yer veren gazete, köşe yazıları ve tiyatro haberleriyle ve yine iki ek gazetesiyle sizlerle.
Bu bahar ‘Tiyatro’suz kalmayın. Kiraz mevsimi ile başlayan festivaller için başvuru kitapçığınız, yine gazeteniz. Biz festivalleri, oyunları, oyuncuları, sahne tozunu evinize, çantanıza getirmeye bu ay da devam ettik. Size de okumak düştü.
 
Tiyatro Gazetesi Yayın Kurulu
www.tiyatrogazetesi.net  
tiyatrogazetesi@gmail.com     0212-621 81878