Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Tiyatro Gazetesi’nin şubat sayısı çıktı.

 

Tiyatro Gazetesi, Şubat 59. sayısında okuyucuya sürprizlerini sürdürüyor. Gazete ‘Üniversite Tiyatro’ ekinin yanı sıra ’Küçük Harfler Büyük Düşler’ adını taşıyan ‘Çocuk Gazetesi’ ekiyle yine tiyatroseverleri doyuracak.

 

 
Nazif Uslu’nun Genel Yayın Yönetmenliğinde Türkiye’nin dört bir yanından tiyatro haberlerine yer veren gazete, köşe yazıları ve tiyatro haberleriyle yine dopdolu.
Şubat sayısında manşet İlayda Öncü’nün yaptığı bir söyleşiden seçilmiş: ''Sessizliğin İçinden İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda''. Öncü’nün bir başka söyleşisi de ilerleyen sayfalarda Tarık Şerbetçioğlu ile İstanbul Kumpanyası başlığını taşıyor. Avni Rakop Samsun’dan iki ayrı grubu bizler için tanıtırken, Nazif Uslu ‘’Kim Demiş Tiyatrolar Yok Oluyor Diye’’ soruyor. 
Büşra Elmaskaya Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliğinin 7. Buluşmasını kaleme almış bu ay. Tamer Levent ise 'Dram durum ' başlıklı yazısıyla bir kapı aralıyor bizlere. Şirin İnci 'Ankara’da köksüz bir Yeşilçam', Ceren Olpak 'Kârdan Zarar', Yaşam Kaya 'Edinburgh’dan Türkiye’ye Uzanan Çarpıcı Yolculuk!' başlıklı yazılarıyla içimize dokunuyorlar. Çiğdem Özçelik 'Ordu’da 403. Km' derken, Halit Karaata ise 'Arkadaşım Bud' ile okura sesleniyor. Bu ayki gazetenin ağır topu ise Özdemir Nutku. Ceren Olpak Özdemir Nutku söyleşisi merakla okuyacağınız bir röportaj. 
Mehmet Nurkut İlhan 'Toros Canavarı' ve Tiyatro Yersiz’den bahsederken, Müfit Semih Baylan Trabzon'daki yerel tiyatro topluluklarını yazdı. Cengiz Korucu, Kübra Yüzüncüyıl ile söyleşti. Serkan Fırtına ise 'Turgay Girgin’den 'Drama Eğitimine Teorik ve Pratik Katkılar' başlıklı yazısıyla, Erhan Özçelik 'Schweik 2. Dünya Savaşında' başlıklı yazısıyla bu ay gazetenizde. Kadir Bozkurt 'Çıkmaz Sokak Çocukları', Hasan Çakmak 'Viktor Hugo’dan Karl Marx’a: Brüksel', Yrd.Doç.Dr. Rasim Aşın ise Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Söke buluşmasını yazdı. Bülent Arslan 'Kim Var Orada? diye sorduğu başlığı Cüneyt Yalaz ile söyleşisi için attı. 
 
Üniversite Tiyatro Gazetesi bu ay da üniversitelerdeki tiyatro gruplarının sahnelediği oyunların tanıtımları ve söyleşilerle dopdolu. Manşetinde Deniz Özen Başaran’ın sizler için izleyip yazdığı Yedibölge oyuncuları var. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü öğrencileri tarafından kurulmuş olan Yedibölge Oyuncuları bu yıl 'Kim Çağırdı' ile sahnelerde. Gazetede ayrıca Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pınar Aras ile tiyatro üzerine nefis bir söyleşi var. Röportaj Tufan Emre Ünal’ın.
Güney Coşka 'Ortak Sorunlar' derken, ADÜ Tıp Oyuncularını Büşra Elmaskaya yazdı. Elif Yakut’tan 'Yalnızlık', Ahmet Tanrıkulu’dan 'E.T.İ.K', Burak Timorci den ise 'Tiyatro Komik Olmak Zorunda Değildir' yazıları ile gazetenizde.
 
Çocuk Gazetesi bu ay manşetine Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuarı Tiyatro Çocuk Bölümü öğrencilerinin Yeni yıl Balosu'nu taşıdı. Oldukça keyifli geçen eğlencenin ayrıntıları ilk sayfada karşınıza çıkıyor. Gülşah Özdemir Koryürek kızı Çakıl ile birlikte gittiği Oyuncak Müzesi etkinlikleri ve izlenimlerini sizler için değerlendirdi. Çocuk tiyatro grupları, özel, devlet ve şehir tiyatrolarında sahnelenen çeşitli oyunların tanıtımları ve köşe yazılarıyla Çocuk gazetesi yine rehberiniz olacak. Nurhan Uslu iki ayrı yazıyla çıkıyor karşımıza. İlki bir röportaj. Pedagog yazar Ümit Görgülü ile yaptığı keyifli söyleşiyi okumadan geçmeyin. Diğer yazı ise Karadeniz Ereğli Sanat Kurumu'ndan çocuklara 'Bir Böğürtlen Masalı' başlığıyla yer alıyor gazetede. Çocuk gazetesinin en güzel sürprizlerinden birisi ise Özdemir Nutku’nun kaleminden. '7 ile 12 yaş arası: Drama ve Sahne' başlıklı yazı çocuk tiyatro gazetesinin sürprizi. Serkan Fırtına Sıfırdan yayınlarının iki yeni kitabını tanıtırken, Tiyatro Eylül’ün sahnelediği 'Uzun Kulak ile Tospik' oyununu Aydın’da miniklerle Büşra Elmaskaya izleyip yazdı. Hayati Özen ise Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı 'Oyunun Adı Külkedisi’ndeydi. Yrd. Doç. Dr. Rasim Aşın Çocuk Tiyatrosu çalışmalarının bilimsel boyutunu inceledi bu ay Küçük Harfler Büyük Düşler için. 
 
Tiyatro Gazetesi, şubat ayında da çantanızda, kitaplığınızda , sehpanızda ilk elinize alacağınız rehber olmaya devam ediyor.
Tiyatro Gazetesi Yayın Kurulu